Danimarka’ya yılda 1 milyar kron indirim

Danimarka’nın Avrupa Birliği’ne (AB) yapmakta olduğu ekonomik katkısından 2020 yılına kadar yılda bir milyar kron indirim yapıldı.

Danimarka Başbakanı Helle Thorning Schmidt, Şubat ayı ortasında Brüksel’de yapılan Avrupa Birliği 2013 – 2020 bütçe görüşmelerine, “Ya Danimarka’ya yılda 1 milyar kron indirim yapılır ya da bütçeyi veto ederiz.” kararlığıyla gitmişti. AB’nin Danimarka’ya yaptığı  ”indirime indirim”de dahil yaklaşık 1 milyar kronluk indirim, Başbakan Helle Thorning Schmidt’in büyük zaferi olarak değerlendirildi.  1 milyar kron indirim, normal aidat ödemelerinden 970 milyon kron indirim yapılarak, geri kalan miktar da diğer ülkelere yapılan indirimler için Danimarka’nın yaptığı ödemelere indirimlerden sağlanacak.

Danimarka AB’ye üye olduğu 1972 yılından bu yana ilk kez, birliğe yapmakta olduğu yıllık ödemelerinden indirim koparabilmeyi başardı.

Başbakan Helle Thorning Schmidt, AB bütçe zirve toplantılarından sonra yaptığı açıklamasında, Danimarka’ya tanınan 1 milyar kronluk indirimin verdiği memnuniyetini dile getirdi ve ”- Brüksel zirvesine üç ana tercihle gittik. İndirim koparmak birinci derecedeki istemimiz idi. Diğer iki istemimiz de AB’nin toplam harcamalarını azaltıp tasarruf yapmak ve AB bütçesini modernleştirmekti. Her üç hedefimiz de gerçekleşti. ” dedi.

Danimarka’nın AB’ye yaptığı ödemelerdeki indirim, AB bütçesi çerçevesinde kabul edildi. AB bütçesi, planlanandan daha düşük düzeyde gerçekleşti. 2014 – 2020 bütçesi 960 milyar avroya bağlandı. 2014 – 2020 bütçesi, iklim yatırımlarına büyük ağırlık verecek.

Zirvede kabul edilen bütçenin yürürlüğe girebilmesi için Avrupa Parlamentosu’nda da kabul edilmesi gerekiyor.
Bazı siyasi, ekonomi ve iş çevreleri, AB bütçesinde kısıtlamalar yapılacak olmasına, yeni işyerleri yaratacak yatırımları olumsuz etkileyeceği eleştirilerinde bulundular.

İndirime indirim

İndirim sistemi nedir, nasıl işlemektedir?

AB’nin oldukça karmaşık bir ’indirim sistemi’ var. Danimarka, işte bu çok karmaşık sisteme karşı çetin bir mücadele vererek, hiç bir çevrenin büyük olasılık vermediği indirimi kopardı.
Ingiltere, Margaret Thatcher’in Başbakanlığı döneminde 1984’te, İngiltere’nin AB’ye yaptığı ödemelerin azaltılmasını AB’ye kabul ettirmişti. İngiltere’nin AB’ye daha az ödeme yapmasından doğan AB bütçesindeki açık ise diğer zengin AB ülkeleri tarafından kapatılıyor.

AB’ye en çok katkıda bulunan Almanya, Hollanda, İsveç ve Avusturya 1984’ten bu yana, İngiltere’ye yapılan indirimi kapatma ödemelerinden bütçeden bütçeye yapılan görüşmelerde indirimler alıyor ve indirimi kapatma ödemeleri azaltılıyor. Başka bir deyişle bu 4 ülke İngiltere’ye indirime indirim alıyor. Bu ülkelere yapılan indirimler de diğer AB ülkelerine ödettiriliyor. Yani birinin ödemediğini diğerleri ödüyor. Danimarka 1984’ten bu yana İngiltere’ye tanınan indirimler için AB bütçesine ödemelerde bulunmaktaydı. Ancak, diğer ülkeler indirim ödemelerinde indirim alırken Danimarka şimdiye kadar hiç indirim almamıştı.

Ayrıca diğer AB ülkelerinin de çeşitli ödemeleri, ülkenin özelliğine göre indiriliyor. Ancak yapılan bu indirimler diğer AB ülkelere tarafından daha fazla ödemeler yaptırılarak kapatılıyor.
Danimarka 2012 yılında, diğer ülkelere yapılan çeşitli indirimler için AB bütçesine yapması gerekenden toplam 1 milyar 400 milyon kr. fazladan ödemeler yapmıştı. Sadece İngiltere, 2012 yılında AB bütçesine yaptığı ödemelere toplam 28 milyar 300 milyon kr. indirim yapılmıştı. 2014 – 2020 bütçesinde İngiltereye, 2007 – 2013 bütçesinde yapılandan %20  daha fazla indirim yapılacak. Yapılacak bu indirim Almanya, Hollanda ve İsveç tarafından karşılanacak.