19 Yaşındaki şantajcıya 8 ay hapis

Kopenhag’ın Nørrebro semtinde iki caféye şantaj yaparak tehdit eden 19 yaşındaki bir çete mensubu genç 8 ay hapis cezası aldı.

Nørrebro semtinde bir göçmen çetesi üyesi olan 19 yaşındaki çeteci genç, geçtiğimiz Ağustos ayında Nørrebro’daki Cafe Viking ve Cafe Heimdal adlı iki caféden haraç istemekten yargılandı. Mahkeme haraç kesmek isteyen genci suçlu bularak 8 ay hapis cezası verdi. Genç mahkemenin verdiği cezayı kabul etti.

Mjølnerparken’daki Brothas adlı göçmen çetesi üyesi 19 yaşındaki genç, 13 Ağustos günü, Cafe Viking sahibi Jane Pedersen’den ”kulübüne” para ödemesini istemiş, ancak, Jane Pedersen ödeme yapmayı reddetmişti. Cafe sahibinin ödeme yapmayı reddetmesi karşısında 19 yaşındaki genç tehditlerde bulunmuştu. İki gün sonra da Cafe Viking ve Cafe Heimdal cafeleri kaldırım taşlarıyla taşlanarak tahrip edilmişti. Cafe sahibinin olayı polise intikal ettirmesi üzerine polis 19 yaşındaki genci tutuklamıştı.

Jane Pedersen’nin çetecilerden korkmadan şantajı kamuoyuna açıklamasının arkasından, o zamana kadar korkudan seslerini çıkaramayan diğer cafe sahipleri de şimdi çetelerden gelen şantajlara karşı duruyorlar ve şantaj gelmesi durumunda kendilerinin de olayı kamuoyuna duyuracaklarını belirtiyorlar.