Sosyalist Halk Partisi’nin (SF) cumartesi günü yapılan kongresinde, oyların çoğunluğunu alan Annette Vilhelmsen, daha şimdiden Danimarkalı seçmen tarafından benimsendi.

Danimarka devlet kanalı DR’nin, Epinion adlı kamuoyu yoklama şirketine yaptırdığı araştırmaya göre, seçmenin yüzde 41’ı Annette Vilhelmsen’e oy verebileceğini belirtti. Araştırmadan çıkan sonuç, seçmenin arayış içinde olduğunun bir göstergesi. Araştırmaya katılanlardan sadece yüzde 10’luk bir bölüm Vilhelmsen’e oy vermeyeceği düşüncesini paylaştı.

Verilen cevapları popülariteye göre hesaplayan Epinion araştırma şirketi, Annette Vilhelmsen’in popülaritesini +31 olarak belirledi. Vilhelmsen çıkan sonuçla birlikte Folketing’deki parti liderleri arasındaki popülarite listesinde 3’üncü sıraya yerleşti. En popüler parti başkanı listesinde başı Venstre’nın başındaki eski başbakan Lars Løkke Rasmussen çekiyor. İkinci sırada ise Sosyalist Liberal Parti’nin başkanı Margrethe Vestager yer alıyor. Sonuçların yorumu açık ve net olarak Annette Vilhelmsen’in daha icraatlarına başlamadan, bile Başbakan Helle Thorning-Schmidt’ten daha popüler olduğunu ortaya koyuyor.

Annette Vilhelmsen ile birlikte SF’in son birkaç yılda hızla dibe vurmasının önüne geçileceği işaretleri de gelmeye başladı. Annette Vilhelmsen’in parti başkanı olmasıyla birlikte, eski SF’liler tekrar SF’e oy vermeyi düşünüyor. Araştırmada eski SF’lilere de soru yönelten Epinion araştırma şirketi, geçen seçimde SF’e oy vermeyen SF’lilerin, Annette Vilhelmsen ile tekrardan SF’e oy verebileceklerini belirttiğini açıklıyor.

SF’e daha önce oy vermiş kişiler arasında bir araştırma yapan Epinion’a gelen cevaplar SF açısından sevindirici. Sosyalist Halk Partisi’nde yapılan genel başkanlık seçiminden sonra, geçtiğimiz seçim haricinde daha önce SF’e oy veren SF’liler arasından yüzde 9’u tekrar SF’e oy verebileceğini belirtti.