Teşkilat, aşı ile kan pıhtıları arasında henüz bir bağlantı kurmadığını vurguladı.

Ajans açıklamasında, “Danimarka İlaç Ajansı, aşılamadan sonra ortaya çıkan kan pıhtılarının veya kan pıhtılarının semptomlarının açıklandığı dosyalanmış 10 raporu işliyor” dedi.

“Vakalar tam olarak işleme alınmadığı için şu anda aşı ile bir bağlantı olup olmadığı sonucuna varılamıyor” diye ekledi.

Danimarka’da toplam 140.000 kişiye en az bir doz AstraZeneca aşısı yapıldı.

Danimarka’da 60 yaşındaki bir kadının aşıyı aldıktan sonra öldüğü bildirilmişti. Kadının, düşük trombosit sayısı, büyük ve küçük kan damarlarında kan pıhtıları ve kanamaları olan alışılmadık bir tıbbi geçmişi olduğu açıklanmıştı.

Ölümünün aşı ile bağlantılı olup olmadığı bilinmiyor.

Danimarka’nın komşusu Norveç de dahil olmak üzere Avrupa’daki diğer ülkeler de yakın zamanda AstraZeneca aşısı olmuş kişilerde ölümler bildirdiler.

Oslo Üniversite Hastanesi’ndeki bir grup tıp uzmanı Perşembe günü yaptığı açıklamada, AstraZeneca aşısı alan üç sağlık çalışanındaki kan pıhtılarının bir bağışıklık sistemi tepkisi ile tetiklendiğini söyledi.

Avrupa İlaç Ajansı Perşembe günü, AstraZeneca aşısının Covid-19’a karşı savaşta “güvenli ve etkili” bir araç olduğu sonucuna vardı, ancak araştırma, aşının nadir görülen kan pıhtılaşması vakalarına neden olup olmadığını açıklamadı.