Başbakan’ın halkla ilişkiler ekibi, fotoğrafın zeminini oluşturan öğrencilere biraz daha yakından bakmış olsalardı, Perşembe günü Orta Zelanda’daki Dalby’deki Bavneskolen okuluna yaptıkları ziyaretteki fotoğrafı yayınlamayı iki kez düşünebilirdi.

Frederiksen, Instagram ve Facebook’ta paylaştığı fotoğrafa şöyle yazdı. “Bu sabah yaptığım inanılmaz güzel ziyaret için teşekkür ederim”

Sınıftaki herkes, iki sosyal medya sitesinde sık sık paylaşım yapan ancak kendi Twitter hesabı olmayan Başbakan’ın fotoğrafında yer aldı.

Ancak dokuzuncu sınıf öğrencilerinden biri, Frederiksen’in sol omzunun arkasında, kameraya doğru saldırgan bir hareketle sağ elinin orta parmağını dikkatlice kaldırırken görüldü.

Yayıncı TV2, söz konusu öğrenci Nick Larsen ile konuştu ve orta rakamının “özellikle” Başbakan’ı hedeflemediğini söyledi.

15 yaşındaki öğrenci “Bu sadece dürtüsel bir hareketti, ama özellikle ona karşı yapmayı düşünmedim,” dedi.

Fotoğrafın ulusal yayın yerine sınıf için çekildiğini varsaydığını ekledi.

Yine de, “herkes gibi, ifade özgürlüğüne izin verildiğini” de sözlerine ekledi. TV2, gencin neredeyse beş aydır okuldan eve gönderilmesinden memnun olmadığını ve Frederiksen’e aşı pasaportları tanıtıldığında aşı alamayan kişilerin seyahat edip edemeyeceğini sorduğunu yazıyor.

Öğrenci “Başbakan AB’ye ve diğer bazı ülkelere seyahat edebileceğinizi söyledi. Ancak olumsuz bir test, tecrit ve bu tür şeyler gerektirecek ”dedi

“Bence Frederiksen başkalarını daha çok dinlemeli. Sanki bir şeyler yapmasına izin verilen tek kişi oymuş gibi davranıyor” diye konuştu.

Frederiksen Sosyal Demokrat partisi BT’ye fotoğraf hakkında yorum yapmak istemediğini söyledi.