Danimarka’nın Sjælland adasındaki Vordingborg kasabasında belediye, bazı bölgelerde konut alımında devamlı ikamet etme zorunluluğunu kaldırdı.

Belediye’nin bu kararından sonra, nüfusun seyrek olduğu bölgelerde boş duran ve uzun zamandır satılamayan evler satılmaya başladı.

Vordingborg belediyesinin, bazı bölgelerde ikamet etme şartını kaldırmasının iyi sonuçlar vermesi üzerine etraftaki diğer belediyeler de harekete geçti. Lolland adasında halk imza kampanyası başlattı ve belediyenin Vordingborg belediyesini örnek alarak Lolland’de ikamet etme şartını kaldırmasını istedi.
Samsø, Langeland ve Morsø belediyeleri de harekete geçerek, bazı bölgelerde devamlı ikamet etme zorunluluğunu kaldırdı. Bu belediyeler, halihazırda çok sayıda olan ‘hayalet evlerin’ bir nebze de olsa çoğalmasının önüne geçmek istiyor.

Özellikle devamlı ikamet şartı olmasından dolayı satılamayan evlerin, yazlık yada ikinci ev olarak satılmasından dolayı, daha kolay satışı yapılabiliyor.
Boş duran müstakil evlerin yeni sahipleri, daha çok büyük şehirlerde yaşayanlar. Bu insanlar, ikamet yıl boyunca zorunlu olmadığından aldıkları evi, ikinci ev yada yazlık olarak kullananmayı tercih ediyorlar.

Evlerin satılmasından, boş duran evlerin etrafındaki komşular da memnun. Zira, uzun zamandır boş duran ve ‘hayalet ev’ diye adlandırılan evler, etraftaki komşulara korku salıyor. Evlerin satılmasını sevinçle karşılayan komşular, ikinci ev yada yazlık niyetiyle almalarına rağmen ilerde ev sahiplerinin devamlı ikamet edeceğini umuyorlar.

Şehir ve Çevrecilik Bakanı Carsten Hansen de harekete geçti ve ilgili yasada değişiklik yapılacağını, böylece belediyelerin devamlı ikamet şartını daha kolay kaldırabileceklerini söyledi.

Danimarka genelinde 10.200 adet boş ev bulunuyor. Boş evlere alıcı çıkmazsa, yıkılacaklar.