Haftasonu Danimarka’da çizgi filmleri aratmayacak türden bir hapishaneden kaçış olayı Danimarka gündeminden düşmedi.

Statsfængslet Østjylland hapishanesinde görevli cezaevi infaz koruma memurlarının bir anlık dalgınlığından faydalanan çete lideri Fas asıllı ‘Mohammed Figuigui’ elini kolunu sallayarak hapishaneden kaçması haftasonunu boyunca gündemden düşmedi.

Cuma günü gerçekleşen ilginç kaçış olayının hikayesi duyanları tebessüm ettirecek cinsten. Haftasonu iznine çıkacak olan bir tutukludan önce davranarak, kendisini izne çıkacak tutuklu olarak takdim eden çete lideri, cezaevi infaz koruma memurlarının kimlik kartı kontrolü yapmamasını fırsat bilerek salıverildi. Çete lideri ‘Mohammed Figuigui’ hapishane çıkışında ticari taksiye binerek uzaklaştı.

Yaklaşık 20 dakika sonra haftasonu iznine çıkacak gerçek tutuklunun çıkış talebiyle şok geçiren ve yaptıkları hatayı anlayan cezaevi memurları polisi alarma geçirdi. Geniş çaplı arama çalışması yapan polis bir bulguya rastlamadı. Danimarka polisi tren istasyonları ve köprülerde önlem almasına rağmen firari hakkında halen bir bilgiye uşamadı.

Polis yetkilileri kendilerine ulaşan dedikodularda firarinin Fas’a kaçtığı yönünde bilgilerin geldiğini ama daha bu bilgiyi teyit edemediklerini açıkladı. Polis sözcüsü firarinin nerede olabileceği hakkında bir fikirlerinin olmadığını belirtti.

Hapishane çıkışında bekleyen ve firariyi tren istasyonuna götüren taksi şöförü, firarinin acele haraket ettiğini ve kendisine daha hızlı giderse daha fazla para ödeyeceğini söylediğini açıkladı.

Bir davada kendisi aleyhine şahitlik yapan bir kişinin öldürülmesi için emir vermekten tutuklu bulanan ve 8 yıl hapis cezası alan ‘Boyacı’ lakaplı çete lideri ‘Mohammed Figuigui’nin firarı üzerine polis yetkilileri şahitlik yapan kişiyi arayarak dikkatli olması yönünde uyardı. Şahite polis koruması verilip verilmediği açıklanmadı.

Danimarka’nın 8. büyük şehri Horsens’de bulunan, ülkenin en güvenilir ve modern hapishanesinde gerçekleşen olaydan sorumlu tutulan ceza infaz koruma memuru görevinden uzaklaştırıldı.

Danimarka polisi firari için yurtiçinde ve yurtdışında yakalama emri çıkarttı.