Cumhuriyet Balosu'nda teknik işlerin sorumluluğunu üstlenen CHP Danimarka Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Eray (solda) gece boyunca PC başından ayrılmadı. CHP Danimarka Birliği Başkanı Yiğit Taş (sağda) Haberler'e açıklamalarda bulundu. (Fotoğraf: HFG - Foto muhabiri: Davut Çolak)

CHP Danimarka Birliği’nin çiçeği burnunda başkanı Yiğit Baş, çok güzel bir başlangıç yaptıklarını belirterek amaçlarının Danimarka’daki Türkiye kökenlilerin sorunlarıyla ilgilenmek olduğunu vurguladı.

Geçen Cuma (2 Kasım 2018) akşamı Tolga Sağ’ın da sahne aldığı “Cumhuriyet Balosu” etkinliğini organize eden CHP Danimarka Birliği’nin genç başkanı Yiğit Taş, Haberler muhabiri Davut Çolak’a açıklamalarda bulundu.

Düzenledikleri Cumhuriyet Balosu’nun ilk etkinlikleri olduğunu ama son olmayacağını kaydeden Taş, “İlk etkinliğimizi Cumhuriyet Bayramımıza yetiştirelim diye çok çaba sarf ettik. Bütün halkımızın katılmasını istedik, onun için kendi logomuzu ve kendi amblemimizi kullanmadık. Konuşmalarımızı ona göre ayarladık. Bütün halkımızın, burada Türk Toplumu olarak yaşayan insanların bizimle bir olmasını istedik. Cuma günü olmasına rağmen çok güzel katılım vardı, umut ettiğimiz şeye ulaştığımızı düşünüyorum.” dedi.

CHP Danimarka Birliği altında yönetim kurulundan bağımsız ‘Toplumsal İlişkiler Grubu’ kurduklarını belirten Taş, Toplumsal İlişkiler Grubu’nda yer alan üyelerin Danimarka’daki diğer Türk Toplumu’nu temsil eden derneklerle yakın zamanda aktif olarak çalışmaya başlayacağını söyledi. Taş, Danimarka’daki diğer etnik grupları temsil eden derneklerle de iş birliği arayışı içinde olacaklarını, amaçlarının ortak sorunlar için ortak çözümler üretmek olduğunu vurguladı.

CHP Danimarka Birliği olarak iyi bir başlangıç yaptıklarının altını çizen Taş, şu ifadeleri kullandı:

“Halkımızın katılımı bizim için önemli, ne olursa olsun gelip en az bir kere bizi dinlemelerini istiyorum. Herkese hitap ediyoruz. İnsanlara yardım ve destek için buradayız. Hedefimiz buradaki insanların sorunlarıyla ilgilenmek. Politikamızı buna göre ayarlayacağız. Allah yolumuzu açık etsin. Çok güzel bir başlangıç yaptık, çok keyifliydi bundan sonra inşallah böyle devam eder.”

Dernekleşmek için çalışma içinde olduklarını dile getiren Taş, merkezlerinin Kopenhag’ın güneybatısında yer alan İshöj’da olduğunu, yakın gelecekte ise Arhus, Odense ve Aalborg’da temsilcilikler atayacaklarını sözlerine ekledi.