CHP Danimarka Kadın Kolları ‘Kadınlar Günü’ nedeniyle bir program organize etti.

Danimarka’nın İshöj şehrinde Gildbroskolen okulunda CHP Danimarka Kadın Kolları tarafından, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle ‘Danimarka’da kadının mühürü var’ konulu etkinlik düzenlendi.

Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Yıldız Akdoğan, CHP Uşak Parti İçi Eğitmeni Sevgi Aydın, CHP Danimarka Birliği Başkanı Yiğit Taş, CHP Danimarka Birliği Başkan Yardımcısı Alev Kantin, CHP Danimarka Kadın Kolları Eş Başkanı Fatma Külpınar Aydın ve CHP Danimarka Odense temcilcilerinden Hatiçe Bektaş’ın konuşma yaptığı program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Programa katılan Sosyal Demokrat Parti milletvekili Yıldız Akdoğan, Kadınlar Günü sebebiyle, kadınların sorunlarına ayırdığı konuşmasında, parlamentoda kadınlar için bir şeyler yapmaya çalıştığını vurguladı.

Akdoğan, Danimarka Parlamentosu’nda tek göçmen kökenli bayan olduğunu belirterek, “Ben kendime feminist diyorum. Feminist demek erkeğe karşı olan birisi demek değil. Feminist demek, kadınların haklarını ciddiye almak, kadınlara bir şeyler yapmak, bir şeyler vermek demek.” ifadelerini kullandı.

Dünyanın her yerinde olduğu gibi Danimarka’daki kadınların da sorunları olduğuna dikkat çeken Akdoğan şöyle devam etti, “Eşitlik adına İskandinav ülkeleri gerçekten güzel şeyler yapıyor. Evet eşitlik var ama Danimarka’da her yıl ortalama 33 bin kadın şiddete maruz kalıyor.” diye konuştu.

Kadınlar ve erkekler arasındaki maaş farkına da değinen Akdoğan, bunun Danimarka’da halen büyük bir sorun olduğunu belirtti. Akdoğan, maaş farkındaki oranların yüzde 8 ile 16 arasında olduğunu kaydetti.

– “Devrimin 85’inci yılı”

CHP Uşak Parti İçi Eğitmeni Sevgi Aydın, Cumhuriyet’in kadınlara verdiği haklara dikkat çektiği konuşmasında, “5 Aralık 1934’de ülkemizde yapılmış olan büyük bir devrimin 85’inci yılındayız. Dünyanın pek çok ülkesinden önce benim ülkemde kadının seçme ve seçilme hakkı kazandığı gündür.” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin kadın ve erkek eşitliği konusundaki duruşunun kesin ve net olduğunu belirten Aydın, Cumhuriyet ile birlikte kadınlara haklarının verildiğine vurguladı ve şu ifadeleri kullandı:

“Cumhuriyet biz kadınlara sadece seçme ve seçilme hakkını değil, evlenme, boşanma, çocuğun velayetini alma, miras hakkını yani çağdaş bir insan olma yolunda her şeyi verdi.”

– “Yalnız değiliz”

CHP Danimarka Birliği Başkan Yardımcısı ve Kadın Kolları Eş Başkanı Alev Kantin, Kadınlar Günü’nü kutlayarak başladığı konuşmasına şöyle devam etti:

“Zarif, kararlı, geleneklerine, göreneklerine ve inançlarına bağlı ama çağdaş değerleri benimsemiş, Atatürk kadınları, Atatürk gençleri, yapılacak çok şey var ki, ben iyimserim. Sizleri gördüğüm zaman geleceğe güvenim artıyor. Yalnız olmadığımızı görüyorum.”

Türk kadının hak ettiği yeri alacağını kaydeden Kantin, “Türk kadını, birçok hakkını diğer ülke kadınlarından çok önce almasına rağmen, ne yazık ki bazı mücadelelerde geri kalmışız, ama umutsuz değiliz. Atatürk’ün ve cumhuriyetin kadınlara tanıdığı haklara sahip çıkmak için var gücümüzle çalışmalıyız ve mücadele etmeliyiz.” dedi.

Kantin konuşmasını, Nazım Hikmet’in “Kadınlarımız” adlı şiiri ile bitirdi.

– “Güçlüyüz”

Programda konuşan CHP Danimarka Kadın Kolları eş başkanı Fatma Külpınar Aydın “Danimarka’nın 4 bir yanından gelmiş bunca güzel kadını bir arada görmek bizi hem sevindirdi hem gururlandırdı. Davetimizi kırmayıp bizleri onurlandırdığınız için ayrı ayrı hepinize teşekkür ederim. Bizim için Cumhuriyet kadını işte budur ve Mustafa Kemal Atatürk’ün istediği güçlü kadın portresini sizde görebiliyoruz.” dedi.

Aydın, kadın kolları olarak amaçlarını şöyle sıraladı: “Kültürel faaliyetler gerçekleştirmek, Gençlere kültür, örf ve adetleri öğretmek, Örgütlenmek ve örgütlenmeyi sağlamak, Gerektiğinde parti için çalışmak.”

Konuşmasında, kendisine yardımı esirgemeyen yönetim kurulundaki arkadaşlarına teşekkür etmeyi de unutmayan Aydın, vatandaşlardan gelecekteki faaliyetlerde de kendilerini yalnız bırakmamalarını istedi.

– Odense dernekleşiyor

Odense temsilcilerinden Hatice Bektaş, Odense’de küçük bir grup kurduklarını ve toplanmaya başladıklarını belirterek, “Peşimizden birilerini sürükleyeceksek, güzel bir şeyler yaparız” dedi.

Odense’de dernekleşme yönünde adım attıklarını kaydeden Bektaş, “Küçük bir dernekle başlayıp hem gençleri, hem kadınları, hem aileleri, hem de Türkiye’den gelip, burada yaşayan üniversite öğrencilerini bir araya getirebilecek bir organizasyon kurmaya karar verdik.” dedi.

– Hedef kadın başkan

Programda yaptığı konuşmada, hedefleri ile ilgili bilgi veren CHP Danimarka Birliği Başkanı Yiğit Taş, hedeflerinin 1 yıl içinde 200 kadın üyeye ulaşmak olduğunu söyledi.

Taş, gelecek seçimli genel kurulda, yönetim kurulu için, en az 5 kadın aday ve 3 yıl sonra başkanlığı bir kadına devretmek istediğini söyledi.