Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Yıldız Akdoğan, Danimarka Parlamentosu’nda kabul edilen ‘geçici oturma izni’ ve ‘Danimarka vatandaşlığı’ kanunlarıyla ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Akdoğan, CHP Danimarka Birliği Kadın Kolları’nın Danimarka’nın İshöj şehrinde Gildbroskolen okulunda, ‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ sebebiyle organize ettiği ‘Danimarka’da kadının mührü var’ konulu programda yaptığı konuşmanın yanı sıra, vatandaşların güncel konularla ilgili sorularını da yanıtladı.

İlişkili haber
CHP Danimarka Kadın Kolları’ndan coşkulu ‘Kadınlar Günü’ kutlaması

Danimarka Parlamentosu’nda kabul edilen ‘geçici oturma’ izni ve ‘Danimarka vatandaşlığı’ yasasıyla ilgili bir soruyu yanıtlayan Akdoğan, “Yapılan son değişiklikler daha çok mülteci gruplara yönelik.” diye konuştu.

Akdoğan, “Danimarka vatandaşlığınızı elinizden alacaklar, bizi yurt dışı edecekler gibi yanlış bilgiler dolaşıyor ortalıkta, böyle bir durum söz konusu değil.” dedi.

Danimarka vatandaşlığı hakkı kazananların, vatandaşlıklarının iptal edilmesi ile ilgili konuşan Akdoğan, “Herhangi bir sorun çıkarmadıysanız, Danimarka devleti elinizden pasaportunuzu alamaz. Ciddi bir sebep olması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

‘Geçici oturma izni’ konusunda yasada sertleştirmeler yapıldığını kaydeden Akdoğan, “Yine tekrar ediyorum, ciddi sebepler olmadığı sürece, bir sorun yaşanacağını düşünmüyorum.” şeklinde konuştu.

Akdoğan, kabul edilen yeni yasayla birlikte, Danimarka’da doğan göçmenlerin de Danimarka vatandaşlığı hakkı kazanabilmesi için, vatandaşlık testine katılmasının zorunlu hale geldiğini söyledi.