Deney, hızlı koronavirüs testleri ile taraftarların dışarıda futbol maçlarını izlemek için güvenli bir şekilde toplanıp toplanamayacağını test edecek.

Aarhus Üniversite Hastanesi ile ortaklaşa yürütülecek deney, sağlık otoritelerinden nihai onay bekliyor.

Taraftarlar, stadyumlara girmeden önce hızlı testlere girecekler. Maç sırasında bazıları birbirine yakın otururken diğerleri iki metrelik sosyal mesafeyi koruyacak.

Danimarka Profesyonel Futbol Kulüpleri Birliği Divisionsforeningen’in Direktörü Claus Thomsen’e göre, taraftarlar, olayın enfeksiyon bulaşma üzerindeki etkisini görmek için altı ila on gün sonra tekrar test edilecek.

Thomsen verdiği demeçte, “Hızlı testlerin enfeksiyon riskini toplumdaki genel düzeyin altına düşürüp düşürmediğini ve futbol maçlarına katılmayı sorumlu kılıp kılmayacağını göreceğiz.” dedi.

Mevcut kısıtlamalar altında, bir organizasyonun himayesinde 25 kişiye kadar açık hava sporları veya diğer faaliyetler için toplanılmasına izin verilse de, halka açık yerlerde en fazla beş kişinin toplanmasına izin veriliyor.

Danimarka Kültür Bakanlığı’nın mevcut yönergeleri, profesyonel ve milli takım sporcularının montaj yasağından muaf tutulduğunu ve antrenmana ve yarışmaya devam etmelerine izin verildiğini belirtiyor. Bununla birlikte, bu istisnalar şu anda açık havada bir spor karşılaşmasını izlemek için geçerli değil.