Yakın zamanda açıklanan aşılama gecikmelerine yanıt olarak, Danimarka’nın ülke çapındaki stratejisi, sağlık çalışanlarından önce 85 yaş üstü kendi kendine yeten vatandaşların korunmasına öncelik vermek için bugün değiştirildi.

Sundhedsstyrelsen sağlık otoritesi başkanı Søren Brostrøm Politiken, COVID-19’un ciddiyeti karşısında yaşlılığın çok önemli belirleyici faktör olduğunu, bu nedenle bu yaş grubunun mümkün olan en kısa sürede korunması gerektiğini açıkladı.

Bu değişiklik, Kuzey Jutland merkezli Grup 3’ün bugün 73.710 Pfizer / BioNTech ve 6.000 Moderna aşısının gelmesinin ardından ilk aşılarını alacağı anlamına geliyor.

Her iki aşının da gecikmesi son zamanlarda haberlerde yer aldı, ancak Statens Serum Enstitüsü bunu söylemek için henüz erken olduğunu kabul etse de Danimarka’nın 27 Haziran’a kadar nüfusu tam olarak aşılama planlarını etkileyeceği düşünülmüyor.

Danimarka, bu ayın başlarında, başlangıçta vaat edilenden 100.000 daha az Pfizer / BioNTech aşısı alacağını öğrendi. 9.2 milyon doz sipariş etti. Yakında onay bekleyen AstraZeneca, aşısının AB’ye teslimatını şimdiden erteledi, bu da Danimarka’nın 3,9 milyon aşı için tahmin edilenden daha uzun süre beklemesi gerekebileceği anlamına geliyor. Danimarka, altı aşı üreticisinden toplamda yaklaşık 20 milyon doz sipariş etmişti.