Danimarka Sağlık Dairesi Başkanı Søren Brostrøm perşembe günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, “AstraZeneca ile Covid-19 aşılamasını 12. haftaya (22-28 Mart) kadar bekletme kararımız yürürlükte” dedi.

“Önümüzdeki günlerde, Danimarka Sağlık Otoritesi ve Danimarka İlaç Ajansı, EMA’nın AstraZeneca’dan Covid-19 aşısı incelemesinin Danimarka aşılama programı üzerindeki etkisini değerlendirecek” dedi.

Brostrøm Cuma günkü brifingde “Dikkat ilkesi üzerinde çalışıyoruz. Değerlendirmemiz, bu konuyu daha derinlemesine incelememiz gerektiği yönünde çünkü yan etkileri daha iyi anlamamız gerekiyor” dedi.

“Bu çok alışılmadık bir resim diye ekledi.

Bu, perşembe günü Oslo Üniversite Hastanesi’ndeki bir grup Norveçli tıp uzmanının açıkladığı sonuçlara bir referans olabilir. AstraZeneca aşısı alan üç sağlık çalışanındaki kan pıhtılarının bir bağışıklık sistemi tepkisi tarafından tetiklendiği üzerinde duruluyor.

Danimarka Sağlık Otoritesi önümüzdeki hafta perşembe günü ülkenin AstraZeneca aşısını kullanmaya devam edip etmeyeceğine dair yeni bir açıklama yapacak.

Brostrøm cuma günkü brifingde, bunun aşının artık kullanılmayacağına, normal kullanıma dönüp dönmeyeceğine veya yeni koşullar yerine getirilip kullanılmayacağına ilişkin açıklamaları içereceğini söyledi.

Geçen hafta Danimarka, AstraZeneca aşısının kullanımını askıya alan ilk ülke oldu ve ardından bir düzineden fazla Avrupa ülkesi yeni kararlar aldı.

Sağlık Otoritesi, EMA’nın aşının faydalarını vurgulamasına ve “güvenli ve etkili” olarak nitelendirmesine rağmen, Amsterdam merkezli ajans bilinen birkaç nadir vaka arasında bir bağlantı olduğunu göz ardı edilemeyeceğini açıkladı

İskandinav ülkesi şu anda, bir ölüm vakası da dahil olmak üzere, 140.000’den fazla insanın Anglo-İsveçli üretici tarafından yapılan aşıyı aldıktan sonra kan pıhtıları veya kan pıhtısı semptomlarının ortaya çıktığı 10 vakayı araştırıyor.

İsveç, Norveç ve İzlanda, kan pıhtılaşması riski nedeniyle AstraZeneca aşısının kullanımını askıya almıştı.

İsveç ve Norveç, daha fazla araştırma yapmak için kullanımına devam etmeden önce bekleyeceklerini söylerken, İzlanda kararını henüz açıklamadı.