Avrupa Birliği’nin (AB) savunma alanında iş birliğinde yer almayan Danimarka, Avrupa Savunma Ajansı’nda (EDA) gözlemci olmak istediğini bildirdi.

Danimarka’nın Avrupa Savunma Ajansı’nda gözlemci olarak yer alma isteği, Danimarka Savunma Bakanı Claus Hjort Frederiksen ve Dışişleri Bakanı Anders Samuelsen tarafından yapılan açıklama ile kamuoyuna duyuruldu.

Yapılan açıklamada, AB’de savunma alanında yapılan iş birliğinin çok hızlı ilerlediği, Danimarka’nın bu iş birliği içinde yer almayışının, yaşanan gelişmeleri takip etmesine engel olduğunun altı çizildi.

Karar mekanizmasının içinde yer almayan Danimarka’nın, siyasi çıkarları gereği gelişmeleri karar masasında takip etmesi gerektiği vurgulanırken, bunun ancak gözlemci olarak gerçekleşebileceği kaydedildi.

Yürürlükte olan AB kuralları gereği, Danimarka’nın gözlemci olamayacağı ancak çalışma grubu seviyesinde gözlemci olarak yer alacağı, kurallar değiştikten sonra ise masada gözlemci olarak yer alacağı açıklandı.

Danimarka Savunma Bakanı Frederiksen’in, AB’deki muhataplarıyla konuyu görüştüğü ve görüşmelerde Danimarka’nın isteğine olumlu yaklaşıldığı belirtildi.