Şüphelilerden biri olan Ulrik Sjølin’in avukatı, serbest bırakıldıklarını doğruladı.

Şüpheli üç kişi 24 ve 25 Ocak’tan beri gözaltında tutuluyordu ve sekiz haftalık tutuklulukları, serbest bırakılma kararında belirleyici bir faktör oldu.

 Frederiksberg’deki şehir mahkemesinin cuma günü serbest bırakılmalarını onaylamasının ardından, yüksek mahkeme savcının temyiz başvurusu sonrasında bu kararı onadı.

Ocak ayında koronavirüs kısıtlamalarına karşı yapılan protestolar sırasında Başbakan Mette Frederiksen’in bir kuklasının lamba direğine asılması ve yakılması üzerine üç kişiden şüpheleniliyordu.

Yaklaşık 1000 kişinin katıldığı protesto gösterilerinde Frederiksen’in yüzünün resminin ve üzerinde “itlaf etmelidir ve itlaf edilecek” yazılı bir tabelanın yer aldığı heykel ateşe verildi. Sözler, görünüşte Başbakan’ın Kasım 2020’de vizonda mutasyona uğramış koronavirüs salgınını yönetmesine atıfta bulunuyordu.

 Polis, kuklayı kimin ateşe verdiğini henüz açıklamadı.

Üç kişi, tehditlerde bulunduğundan şüphelenilmesinin yanı sıra, hükümete yönelik saldırılara karşı koruma sağlayan ve 16 yıla kadar hapis cezası verebilen Danimarka yasasının 113. paragrafı uyarınca da zan altındaydı.

Koronavirüs salgınıyla ilgili olarak işlenen belirli suçlar için daha sert cezalar öngören bir değişiklikle de cezalandırılabilecekler.

Üçlü, Kopenhag’da Ocak ayındaki karışıklıklar sırasında kuklayı bir elektrik direğine astıklarını itiraf etseler de, yaktıklarını kabul etmedi.