Sağlık otoritesi yaptığı basın açıklamasında, yeni takvimin Danimarka’da AstraZeneca aşısının kullanımını askıya alma kararının doğrudan bir sonucu olduğunu söyledi.

Danimarka’nın ikinci dozlar da dahil olmak üzere tüm yetişkinlerin aşılanmasını beklediği tarih şu an için 15 Ağustos. Daha önce aşıları 27 Haziran’a kadar tamamlaması beklenen ülke, ardından bu tarihi 18 Temmuz’a kadar uzatmıştı.

Danimarka Sağlık Dairesi açıklamasında, yeni tamamlanma tarihinin “en kötü durum senaryosunu gösterdiğini” belirtti.

Yetkililer, Danimarka’da 16 yaşında veya daha büyük herkese aşının en geç Temmuz ayının ikinci haftasında sunulabileceğini ve herkesin dört hafta sonra tamamen aşılanabileceği tahmin ediliyor dedi.

“Ancak, yeniden değerlendirmede AstraZeneca’yı kullanmaya devam edersek aşı planının daha iyi görüneceğini vurgulamak önemlidir,” diye ekledi.

Danimarkalı sağlık yetkilileri Perşembe günü yaptıkları açıklamada, AstraZeneca’nın Covid-19 aşısının kullanımını, bir kişinin aşıyı aldıktan sonra kan pıhtıları geliştirmesiyle öldükten sonra önlem olarak geçici askıya aldıklarını açıkladılar.

 

Danimarka Sağlık Otoritesi yaptığı açıklamada ayrıca, hareketin “AstraZeneca’nın Covid-19 aşısı ile aşılanan insanlar arasında ciddi kan pıhtısı vakaları raporlarının ardından” geldiğini söyledi.

Ancak ihtiyatlı bir şekilde “şu anda aşı ile kan pıhtıları arasında bir bağlantı olduğu tespit edilmedi” diye ekledi.

Bu arada Perşembe günü, Danimarka Sağlık Dairesi, Ritzau’ya göre ülkenin aşı stratejisinin basitleştirilmesini de tavsiye etti.

Öneriye göre, ülke aşılara mevcut uygulamaya göre daha yakından öncelik tanıyacak, ancak savunmasız gruplardaki insanlara şu anda olduğu gibi yüksek öncelikli olmaya devam edecek.