Plan, pazartesi gecesi geç saatlerde yapılan görüşmeden sonra Başbakan Mette Frederiksen ve diğer siyasi partilerin üyeleri tarafından sunuldu.

Anlaşmaya göre işletmeler, okullar, spor ve kültür etkinlikleri nisan ve mayıs aylarında çeşitli noktalarda yeniden açılacak ve çeşitli durumlarda hizmetlerden yararlanmak için aşı pasaportları gerekli olacak.

Anlaşma metni, “en yaşlı ve savunmasız vatandaşlar ve 50 yaşın üzerindeki vatandaşlar isterlerse ilk dozla aşılandıklarında” kısıtlamaları sona erdirmek için sabit bir noktayı ortaya koyuyor.

Anlaşmaya göre, bu nokta çoğu kısıtlamanın sona erdiğine işaret edecek, ancak “büyük etkinlikler, gece hayatı, seyahat kısıtlamaları ve enfeksiyonları azaltmak için genel önlemler dahil olmak üzere aşırı yayılma riski taşıyan olaylarla ilgili olanlar” dahil olmaya devam edecek.

Frederiksen “50 yaşın üzerindeki herkesin aşılanmasının çok, çok önemli bir sabit nokta olduğu konusunda hemfikir olduk. Ancak bu, enfeksiyonları azaltmamıza ve aşı pasaportlarını kullanmamıza bağlı ”dedi.

DR’nin anlaşmayla ilgili yayıncı raporuna göre, aşı pasaportlarının kullanılması, kuaförler, dövme sanatçıları ve masaj salonları dahil olmak üzere bazı hizmetleri kullanmak, yakın tarihli bir negatif test veya yakın zamanda enfeksiyonun belgelenmesi gerekeceği anlamına geliyor.

Yeniden açılış planını desteklemeyen tek taraf olan aşırı sağ Nye Borgerlige (Yeni Sağ), anlaşmayı desteklememe nedeni olarak aşı pasaportlarının kullanılmasını gösterdi.

Planın belirlediği zaman çizelgesi aşağıda özetlenmiştir.

  • 6 Nisan: Kuaför gibi hizmet sektörlerinin açılması için kısıtlamaların azaltılması. Ancak bu işletmelerin açılması için aşı pasaportları gerekecek.
  • 21 Nisan: Daha büyük alışveriş merkezlerinin, müze, sanat galerisi ve kütüphane gibi kültürel tesislerin açılması. Restoranların dışarıda hizmet vermesine izin verilir.
  • 6 Mayıs: Konser mekanları, tiyatrolar ve sinemaların açılması. (İç mekan hizmetlerini çalıştırmasına izin verilen restoranlar da dahil)
  • 21 Mayıs: Akşam okulları ve diğer yardımcı eğitim kurumlarının yanı sıra tüm spor tesislerinin yeniden açılması.