Sağlık Bakanı Magnus Heunicke Salı günü parlamentoda yaptığı açıklamada, Danimarka’nın, Covid-19 izleri için kanalizasyon suyunu analiz ederek İsveç ve Birleşik Krallık da dahil olmak üzere diğer bazı ülkeleri örnek alacağını söyledi.

“Beklentim, makul bir zaman dilimi içinde Danimarka’da kanalizasyon suyunu test edebileceğimiz yönünde. Elbette bu mantıklı bir şekilde yapılmalı. Örneğin, testlere yüksek uyumun olmadığı belirli alanları izleyebiliriz” dedi.

Bakan, Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Kurumu Devlet Serum Enstitüsü’nden (SSI), ulusal Covid-19 test stratejisinin bir parçası olarak kanalizasyon suyu analizinin nasıl ve ne zaman kullanılabileceğine dair bir plan oluşturmasını istedi. Bu hafta yanıt bekleniyor.

Muhalefetteki Liberal partiden bir sözcü, bakım evlerinin bu tür testler için ideal yerler olduğunu öne sürdü.

Ancak Heunicke, SGK değerlendirmesinden önce test edilecek yerlerin onaylanmayacağını söyledi.

SGK tarafından yapılan önceki değerlendirmelere göre, kanalizasyon suyunun test edilmesi, aşılama devam ediyorsa, daha az kişi test alıyorsa veya enfeksiyon sayıları düşükse, düzenli testler için yararlı bir tamamlayıcı olabilir.

Ajans, virüsün, semptomatik vaka salgınından önce kanalizasyon suyunda tespit edilmesinin virüsün yayılmasını kontrol etmeye yardımcı olabileceğini buldu.