Danimarka, dünyanın en mutlu ülkesi olma konusunda yıllardır üst sıradaydı.

Ancak geçtiğimiz günlerde Danimarkalılar Finlandiya tarafından geride bırakıldı. 2021 Dünya Mutluluk Raporu’na göre İzlanda da Danimarka’nın önüne geçti.

Danimarka en son 2016’da listenin başında yer almıştı.

Bu yılki hesaplamaların COVID-19 salgından büyük ölçüde etkilendiğini belirtmekte fayda var.

Raporda, “Bu yıl, COVID-19’un mutluluk etkilerinin boyutunu ve dağılımını izlemek için daha geniş bir veri yelpazesinden yararlanıyoruz” denildi.

“COVID’den kaynaklanan ölüm oranlarındaki uluslararası farklılıkları açıklamak için coğrafya, demografi ve virüsün yayılmasının her ülkenin bilimsel bilgisi ve sosyal ve politik temelleri, özellikle kurumsal ve sosyal güven seviyeleri ile nasıl etkileşime girdiğini ortaya çıkarmak için eşit çaba sarf ediyoruz” açıklaması yapıldı.

Pandemi nedeniyle araştırmacıların yüz yüze görüşme yapması mümkün olmadı.

Finlandiya, dördüncü yılda üst sıralarda yer alırken, onu İzlanda, Danimarka, İsviçre ve Hollanda izliyor.

İsveç, Almanya, Norveç, Yeni Zelanda ve Avusturya ilk 10’da yer alıyor.

Diğer önemli ülkeler arasında Avustralya (12.), ABD (14), Kanada (15), İngiltere (18), Fransa (20), İtalya (25), Japonya (40), Brezilya (41), Meksika (46), Güney Kore (50), Çin (52), Nijerya (59), Rusya (60) ve Hindistan (92) bulunuyor.

Zimbabwe 95 ülke arasında listede son sırada yer aldı.

Rapor, 2012’de yayınlanmasından bu yana öncelikle GSYİH, ortalama yaşam süresi, sosyal destek, özgürlük ve yolsuzluğa konularına dayanıyor.