Bu yılın başında, Danimarka’da 61.581 elektrikli ve hibrit otomobil tescil edildi. Rakamlar geçen yıla göre yüzde 142 artış gösterdi.

Ancak artış, Danimarka’daki toplam 2.72 milyon özel araç sayısının yalnızca yüzde 2.3’ünü temsil ediyor.

2030’a kadar bir milyon otomobil hedefi, geçen yıl Aralık ayında hükümet ve sol kanat müttefikleri Red Green Alliance, Sosyal Liberal ve Sosyalist Halk partileri tarafından kabul edildi.

Yeşil otomobillerle ilgili genel hedef, Danimarka yollarındaki sayılarını bir milyona çıkarmak olsa da, Aralık anlaşması 775.000 otomobil için bütçe sağladı. Bu rakam, daha düşük CO2 emisyonlu bir arabaya sahip olma maliyetini düşürerek, ücretler ve vergiler ayarlanarak desteklenecek.

Danimarka otomobil endüstrisi, 2021’de düşük emisyonlu otomobil sayısının daha da artmasını bekliyor.

Danimarka Sanayii Konfederasyonu Otomobil Sektörü Müdürü Thomas Møller Sørensen, yazılı bir açıklamayla, “Otoparklardaki yeşil dönüşümle ilgili olumlu eğilimin bu yıl da devam etmeyeceğini düşünmek için hiçbir neden yok” dedi.

“Otomobil bayilerinden yeni yeşil araba vergilerinin, açık showroomların ve tatil parası ödemelerinin hep birlikte, Danimarka’da yollardaki yeşil araba sayısının iki katına çıkmasını bekleyebileceğimize dair bir inanç oluşturduğunu duyuyoruz” diye ekledi.