Hükümet ve çeşitli parlamento partileri Pazartesi günü, koronavirüs durumunu nedeniyle büyük yaz etkinliklerine ekonomik destek sağlayan bir paket üzerinde anlaştılar.

Kültür Bakanı Joy Mogensen “Anlaşma tüm organizatörlere kesinlik veriyor. Sağlık kısıtlamaları devam etse de umarız yazın düzenlenebilecek bazı etkinliklerimiz olur ”dedi.

“Planlama yine de dikkatle yapılmalı çünkü sağlık kısıtlamalarının ne şekilde olacağını bilmiyoruz,” diye ekledi.

Organizasyon firmalarına tazminat, basamaklı modelde verilecek, böylelikle daha küçük şirketler yüzde 90’a kadar tazminat başvurusunda bulunabilecekken, en büyük organizatör yüzde 50 oranında başvuru yapabilecek.

Ayrıca hayırsever festivaller için 30 milyon kronluk acil durum fonu oluşturulacak. Fon, iptaller nedeniyle olayların iflas tehdidi altına girmesi durumunda kullanılabilecek.

Anlaşma, festivaller ve konferanslar gibi büyük etkinliklere, düzenlemelerin – örneğin, halkın toplanmasına ilişkin sınırların – iptal edilmesini gerektirmesi halinde tazminat verilmesini sağlıyor.

Anlaşma, 350’den fazla katılımcının yer aldığı etkinlikleri kapsıyor. Organizatörler, masrafların ve ücretlerin tazmin edilmesi için başvurabilecekler.