Hükümet, Covid-19 testi pozitif çıkarsa, Odense mahallesi Vollsmose’daki insanlar için kendi kendine izolasyon uygulayabilir.

Karar dün, virüsle yüksek bir insidans oranına sahip olan bölgede zorunlu testlerin uygulanabileceği raporlarının ardından geldi.

Parlamentonun salgın komitesindeki çoğunluk, zorunlu testleri reddetmekle birlikte hükümetin karantina uygulama önerisini destekledi.

Sağlık Bakanı Magnus Heunicke, Pazartesi akşamı uzun bir toplantı sonrasında kararı doğruladı.

Heunicke, “Parlamentodaki çoğunluğun sağlık yetkililerimizin Vollmose’daki enfeksiyon eğrisini kırmaları için zorunlu test uygulamasına geçişi kabul etmediklerini teyit edebilirim.” dedi.

Bakan, hükümetin salgın komisyonunun bölgenin mevcut yüksek enfeksiyon oranına yanıt olarak zorunlu testleri tavsiye ettiğini söyledi.

Tedbirlere karşı çıkan taraflardan biri olan Muhafazakar partinin sağlık sözcüsü, test için zorunlu bir gerekliliğin mevcut durum için çok geniş kapsamlı olduğunu söyledi.

Per Larsen, verdiği demeçte “İnsanlara para cezası vermeden bütün bir yılı geride bıraktık. Uzun süredir olduğundan daha sağlam bir konumdayken bunu neden şimdi yapmalıyız?” dedi.

Sol görüşlü Red Green Alliance da teklifi reddetti. Partinin sözcüsü Peder Hvelplund, Twitter’da zorlamanın “son seçenek” olması gerektiğini yazdı.

Popülist Danimarka Halk Partisi’nin Sağlık Sözcüsü Peter Skaarup, sonuçtan “hayal kırıklığına uğradığını” tweetledi ve “göçmenlerin çoğunlukta olduğu” Vollsmose’da zorla test etmeyi “ileriye dönük yol” olarak nitelendirdi.

En büyük muhalefet partisi Liberaller ve aşırı sağ Nye Borgerlige (Yeni Sağ) öneriyi reddetti.

Bölgede Covid-19 testi pozitif çıkan kişiler, karantina gerekliliğinin yasal olarak uygulanmasını görebilir, ancak bu önlem çoğunluk desteğini gerektiriyor.

Bu, karantinaya uymamanın para cezası ile yasal olarak cezalandırılabileceği anlamına geliyor.

Danimarka’nın üçüncü büyük şehri Odense’de bulunan Vollsmose, ülkenin en yoksul bölgelerinden biri. Etnik köken, istihdam durumu ve sakinlerin gelirini içeren kriterlere göre alanları yıllık olarak tanımlayan hükümet tarafından “sert getto” olarak sınıflandırılıyor.

DR’ye göre bölgedeki enfeksiyon oranı şu anda 100.000 kişi başına 951,5. Bu, ülkedeki herhangi bir belediye için en yüksek enfeksiyon oranının biraz önüne geçiyor. Resmi verilere göre, en yüksek belediye enfeksiyon oranı şu anda Kopenhag yakınlarındaki Ishøj.

Vollsmose, son 7 günde 100.000 kişi başına 103,3 vaka genel insidans oranına sahip Odense Belediyesi’nin bir parçası.

Yayıncı DR Pazartesi günü erken saatlerde mahallede yapılan Covid-19 testlerinin sayısının geçen hafta üç katına çıkarak 1 Mart’ta bir günde 500’den Pazar günü 1.519’a yükseldiğini bildirdi. DR’ye göre Pazartesi günü bölgede 12 yeni enfeksiyon tespit edildi.

Yerel medya TV2 Fyn, 7 Mart’a kadar olan hafta boyunca mahallede 7.000-8.000 arası kişinin test edildiğini açıkladı. Bölgenin nüfusu 9.100 kişi civarında.