Danimarka Sanayi Konfederasyonu (DI) çarşamba günü, zor durumda olan sektörlere yardımcı olmak için on iki öneri sundu.

DI’nin Müdür Yardımcısı Henriette Søltoft,”Şimdi bir şeyler yapılması gerekiyor. Komşu ülkelerimizin çoğu, otellerinin, restoranlarının ve ilgi çekici yerlerinin krizden güçlü bir şekilde çıkmasını sağlamak için saldırıya geçti ”dedi.

“Yurtdışındaki cazibe merkezleriyle rekabeti geride bırakmayacaksak, bunu da yapmak zorunda kalacağız” diye ekledi.

DI, bu nedenle, sektördeki aktiviteyi artıracak, işletmeler için maliyetleri düşürecek ve koronavirüs krizinin ardından kalkınma ve yeniden yapılanmayı destekleyecek bir teşvik paketi önerdi.

Teklifler arasında, 250 kronun üzerindeki hizmetler için konut iyileştirmelerine uygulanabilen mevcut kesinti tarzında bir vergi indirimi getirilmesi de yer alıyor.

Bu kesinti iki yıl için geçerli olacak ve vergi mükelleflerinin, örneğin bir restoranı veya sinemayı ziyaret ettiklerinde vergi beyannamelerinden katma değer vergisini indirmelerine izin verecek.

Søltoft, “Umudumuz, Danimarkalıların evde sahip olduğumuz tüm harika eğlence seçeneklerini ciddi şekilde kullanmasıdır” dedi.

DI ayrıca oteller, restoran endüstrisi ve eğlenceler için bir yıl boyunca geçerli olmak üzere yüzde 12,5’lik daha düşük katma değer vergisi oranı talep ediyor.

Örgüt, bunun fiyat seviyesini iyileştireceğini ve Norveç, Almanya ve Birleşik Krallık’taki benzer girişimlerle uyumlu olacağını savunuyor.

DI, Danimarka hazinesi için planın maliyetini tahmin etmedi. Ancak organizasyon, teklifinde alışılmadık yöntemlerin, maliyetli olsa bile olağanüstü bir durumda dikkate alınması gerektiğini yazıyor.

DI’nin diğer önerileri, kültür endüstrilerinin yeniden yapılandırılması için 200 milyon kron ve turizm ve eğlence sektörlerinde yenilik için 200 milyon kron ayırmak.

DI’ye göre Danimarka’nın turizm endüstrisi 2020’de cirosunda 31 milyar kronluk bir düşüş gördü.