Danimarka – Kanada sınır anlaşması imzalandı

Kanada ile Danimarka arasında uzun süredir yapılmakta olan, Kanada ile Grönland Adası arasındaki karasuları sınırı uzlaşmazlığına ilişkin çetin görüşmeler uzlaşmayla sonuçlandı. İmzalanan anlaşmayla artık Grönland-Kanada arasındaki 3.000 km.lik karasuları sınırı kesinleşti.

28 Kasım 2012’de imzalanan 3.000 km.lik karasuları sınırı anlaşması, olası denizaltı zenginlikleri ve balıkçılık açısından her iki ülke için de büyük anlam taşıyor. Anlaşmaya ilişkin yapılan açıklamalarda, Grönland ve Kanada arasındaki boğazda yer alan tartışmalı Hans Ø adlı adanın kime ait olacağına ilişkin pazarlıkları da kolaylaştırabileceği öne sürülüyor.

Danimarka ve Kanada Dışişleri Bakanları arasında imzalanan anlaşmadan sonraki açıklamasında Danimarka Dışişleri Bakanı Villy Søvndal (SF), anlaşmadan olağanüstü memnun olduğunu, bu derece duyarlı bir konuda bir anlaşmaya imza koymanın, Kanada ile Danimarka arasındaki ikili ilişkilerin güçlü olduğunun bir kanıtı olduğunu söyledi. Villy Søvndal açıklamasında, Kanada ile yapılan görüşmelerin, Grönland Özerk Yönetimi ile yakın bir işbirliği içinde yürütülmüş olduğunu   özellikle vurguladı. Grönland Özerk Yönetim Başkanı Kuupik Kleist, varılan anlaşmanın tatmin edici olduğunu belirtti.

1973 yılında, geçici bir anlaşmayla Kanada ve Grönland Adası arasındaki karasuları geçici olarak belirlenmiş ve görüşmeler devam edegelmişti. 2008 yılında da Kuzey Atlantik bölgesindeki Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Rusya ve Norveç ile Danimarka, Grönland Adası’nda bir araya gelerek karasuları sınırının ve diğer Kuzey Atlantik sorunlarının masa başı görüşmeleriyle kendi aralarında uluslararası hukuk çerçevesinde çözme konusunda iyi niyet anlaşması yapmışlardı. Villy Søvndal, şimdi Kanada ile varılan karasuları sınır anlaşmasının, 2008’deki iyi niyet anlaşmasında yer alan iyi niyet sözlerinden ibaret kalmadığını, eylemle de buna uyulmuş olduğunu belirtti.

Varılan karasuları sınır anlaşmasına rağmen, Nares Stræde Boğazındaki küçük ve sarp kayalıklardan oluşan Hans Ø adlı adanın hangi ülkeye ait olduğuna ilişkin uzlaşmazlık devam ediyor. Ancak Dışişleri Bakanı Villy Søvndal,gerek Kanada’nın gerek Danimarka’nın hak iddia ettikleri Hans Ø adası uzlaşmazlığının da iki ülke arasında ikili görüşmelerle sonuçlandırılacağından umutlu olduğunu dile getirdi.

İklim değişiklikleri sonucu buzların erimesiyle, Kanada ile Grönland arasındaki boğazın deniz yoluna açılması Hans Ø adasına büyük önem kazandıracak. Adanın öneminin artacak olmasında, adanın bulunduğu bölgede büyük petrol, maden ve doğal gaz rezervleri olduğu olasılığı da büyük rol oynuyor.

1973’te yapılmış olan geçici 3.000 km.lik karasuları sınır anlaşmasının yerine geçen bu son anlaşma, Grönland Adasının güneyinden başlayarak, Davisstrædet Bogazı, Baffin Körfezi, oldukça dar olan Nares Stræde Boğazı’ndan geçiyor ve Grönland Adası kuzeyindeki Kuzey Atlantik Okyanusuna uzanıyor.