Bakan Joy Mogensen Cuma günü yaptığı açıklamada, gelecek ay Danimarka’nın Avustralya’nın ayak izlerini takip etmesini sağlayacak ve web sitelerinde haber içeriği yayınlanırsa yayıncılara Facebook gibi teknoloji şirketlerinin ödeme yapmasını talep edecek bir yasa tasarısı sunacağını söyledi.

 

Mogensen, Facebook’un Avustralya’daki medya sayfalarını ülkenin haber medya koduna yanıt olarak engellemesinin ardından toplumun “saf” olduğunu söyledi.

 

Mogensen verdiği demeçte, “Bu çok endişe verici çünkü dünyanın en baskın medya şirketlerinden birinde demokratik zihniyete bir soru işareti koyuyor. Bunu anlamadıkları için mi, yoksa haber medyasının demokratik bir toplumdaki önemini umursamadıkları için mi bilmiyorum.” dedi.

 

2019’da AB, üye ülkelerde asgari düzeyde standartlar sağlayan bir telif hakkı direktifini kabul etti.

 

Ancak Mogensen, Danimarkalı medya kuruluşlarına teknoloji şirketleriyle toplu olarak müzakere etme yetkisi vererek, Avustralya hükümetinin önerdiği haber medyası kodunu tekrarlayarak AB kurallarının ötesine gitmek istediğini söyledi.

“Danimarka medya kuruluşlarına teknoloji devleriyle müzakere fırsatı vererek AB’nin gerektirdiğinden daha ileri gitmeyi seçtik,” dedi.

Taraflar arasında bir anlaşma yoksa, teklife göre anlaşmazlıklar Danimarka’nın telif hakkı lisans kurulu (Ophavsretslicensnævnet) tarafından çözülecek. Yargılama kurulunda bir Yüksek Mahkeme yargıcı yer alacak.

Facebook’un İskandinav Direktörü Martin Ruby, Danimarka medya sektörünün profesyonel dergisi Journalisten ile Eylül 2020’de yaptığı röportajda, sosyal medya sitesi tarafından medya için yaratılan değeri öne sürerek, böyle bir önerinin “adil olmayacağını” söylemişti.