Merkez Bankası tarafından çarşamba günü yayınlanan yeni tahminlere göre, ülkenin GSYİH’sinin bu yıl yüzde 1,4 oranında artması bekleniyor. Önceki tahmin yüzde 2,9’du.

1 Mart’ta bazı mağazaların yeniden açılmasıyla kısmen kaldırılan kış kilitlenmesi sırasında düşük ekonomik faaliyet, yavaşlamaya katkıda bulundu.

Danimarka’nın aşılama programının ilerlemesi ve kısıtlamaların hafifletilmesinin, ekonomik faaliyetin ve büyümenin bu yılın sonunda toparlanmasını sağlaması bekleniyor.

Nationalbanken Direktörü Lars Rohde, “Ekonomik gelişme konusunda, tahminlerimizden çok daha güçlü veya çok daha zayıf olabilecek büyük bir belirsizlik var” dedi.

Rohde basın açıklamasında “Bu nedenle, kısıtlamalar kaldırıldığında planlanan maliye politikasını kısıtlama veya gevşetme ihtiyacı olabilir. Ve ikisine de hazırlıklı olmak önemli” diye devam etti.

Tahmin, Danimarka ekonomisinin 2020’nin feci etkilerinden ve koronavirüs krizinden sınırlı bir iyileşme sağlayacağını öne sürüyor. İstatistik Danimarka tarafından Şubat ayında yayınlanan ilk göstergeler, ekonominin geçen yıl yüzde 3,7 oranında küçüldüğünü öne sürdü. Bu, 2009’daki küresel mali krizden bu yana ekonomiye verilen en büyük darbe.

Ulusal Banka’nın önceki öngörüsü, koronavirüsün kötüleşen kış dalgasının ortasında hükümet tarafından kısıtlamalar artırılmadan önce aralık ayında yayınlanmıştı.

2021’deki büyümenin sınırlı olmasının beklenmesine rağmen, salı günkü tahminlere göre sonraki yıllarda toparlanma hız kazanabilir.

GSYİH’nın 2022’de yüzde 4,5, 2023’te yüzde 2,2 büyüyeceği tahmin ediliyor.