Muhalefetteki en büyük parti olan Danimarka Liberal Partisi, ülkenin, sığınma talepleri reddedilen veya geri çekilen mültecileri iade etmek için Suriye diktatörü Beşar Esad ile iş birliği yapmanın bir yolunu bulabileceğini öne sürdü.

Birbirini izleyen hükümetler Esad rejimiyle tüm diplomatik iş birliğini reddetse de, Liberal Parti mültecilerin dönüşünü kolaylaştırmak için politika değişikliği önerdi.

Partinin göçmenlik sözcüsü Mads Fuglede verdiği demeçte, Liberallerin “Suriye’nin vatandaşlarını geri almasını sağlayacak bir anlaşma” istediğini söyledi.

Fuglede, “İnsanları (Suriye’ye) geri gönderme çerçevesi etrafında bir anlaşma ve zulüm görmeden geri dönebileceklerine dair bazı garantiler öngörüyorum.” dedi.

Liberal milletvekili, “Danimarka bunun yapılabileceğini düşünmüyorsa, Esad rejimiyle AB düzeyinde diyalog için bastırmalıyız.” Dedi.

Fuglede, Pazar günkü Facebook gönderisinde, Şam rejimini “tanımaya” karşı olduğunu söyleyerek bir dereceye kadar geri adım attı.

Geçen yıl Danimarka, Şam bölgesinden bazı Suriyeli mültecilerin oturma izinlerini geri çekmeye başlamıştı. Böylece göçmenlik yetkilileri artık Orta Doğu ülkesinin bu kısmının dönüş için güvenli olduğunu düşünüyordu. Bölgeye geri gönderilebilecek olan Danimarka’daki Suriyeli mülteciler, Suriye’ye geri gönderilmeleri durumunda karşılaşabilecekleri tehlikeden bahsettiler.

Reddedilen sığınmacılar ve Danimarka’da yasal olarak ikamet etme hakları olmayan diğer kişiler, eğer gönüllü olarak ayrılmayı kabul etmezlerse ve Danimarka’nın kendi ülkeleriyle herhangi bir ülkesine geri gönderme düzenlemesi yoksa, ‘kalkış merkezlerinde’ (udrejsecentre) barındırılıyorlar. Suriye’den gelen mülteciler için durum bu, çünkü Danimarka Esad rejimiyle iş birliği yapmıyor.

Danimarka ayrıca, kendi ülkelerinde işkence veya zulüm görme riskine girmeleri durumunda reddedilen sığınmacıların sınır dışı edilmesini önleyen Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin de imzacısı.