Başbakan Mette Frederiksen perşembe günü hükümet ve parlamento partileri arasında yapılan görüşmeler sonrasında yaptığı açıklamada, açık havada halk toplantılarına getirilen sınırın pazartesi gününden itibaren hafifletileceğini ve daha fazla öğrencinin okullara gidebileceğini söyledi.

Halk toplantısı limiti ulusal düzeyde 5’ten 10’a, düzenlenen açık hava sporları ve boş zaman etkinlikleri ile açık hava dini hizmetleri için 50’ye çıkarılacak.

Yetkililer, özel evlerde toplantıların en fazla beş kişiyle sınırlandırılmasını ve genel olarak sosyal temasların sınırlandırılmasını önermeye devam edecekler.

Kopenhag’daki gençlik ve yetişkin eğitimi kurumlarındaki son sınıf öğrencilerinin, ülkenin geri kalanıyla aynı modelde derslere şahsen katılmalarına izin verilecek. Başkent bölgesi daha önce daha sıkı kurallar altındaydı.

DR’ye göre, daha yüksek enfeksiyon oranlarına sahip belediyeler bunun dışında tutulacak, ancak parlamentonun Salgın Komisyonu belediyelerdeki durumu değerlendirecek.

Ek olarak, eğer dersler uzaktan yapılamayan pratik öğretimi içeriyorsa, meslek okullarındaki öğrencilerin normal olarak derslere katılmalarına izin verilecek.

Frederiksen, “Tüm taraflar, yeniden açılışın çocuklara ve gençlere çok güçlü bir şekilde odaklanmasının önemli olduğunu doğruladı” dedi.

“Ayrıca daha fazla Danimarkalı’nın dışarı çıkıp birlikte bir şeyler yapmasını sağlıyoruz. Neyse ki bahara gidiyoruz ve tüm Danimarka’yı sakince yeniden hareket edebiliriz, ancak bunu her şeyi riske atmadan sorumlu bir şekilde yapmalıyız ”dedi.

Hareket partilerin geniş bir çoğunluğu tarafından desteklenmesine rağmen, bazı muhalefet liderleri daha ileri gitmek istediklerini söylediler.

Muhalefetteki Liberal parti lideri Jakob Ellemann-Jensen “Daha fazla öğrencinin okula geri dönmesini ummuştum ve daha fazla işletme ile alışveriş merkezlerinin açılabileceğini bekliyordum.” dedi.

Danimarka Halk Partisi’nden Kristian Thulesen Dahl,

“En azından açık havada (restoranlarda ve barlarda) hizmet sunmanın mümkün olması için mücadele ediyoruz” dedi.