BT ve Politiken gazetelerine göre hükümet, yakın zamanda meydana gelen yerel koronavirüs salgınını kontrol etmek için bölgede toplu testler uygulayabilir.

Bir kişi virüs için yaptırdığı testte pozitif çıkarsa, kendi kendini izole etmesi gerekecek. Uyumsuzluk gösterenler para cezası kesilerek yasal olarak cezalandırılabilecekler.

Olası kararın raporları, Politiken’in hükümetten parlamento salgın komitesine bir not aldığını bildirmesinin ardından Pazartesi günü ortaya çıktı. Komitenin, hükümetin önerisini geçtiğimiz günlerde geçirilen salgın yasası kapsamında incelemesi gerekiyor.

Ayrıca BT, bölgedeki halk toplanma sınırının mevcut ulusal sınırlamadan iki kişiye indirilebileceğini yazıyor. Böylece yüz maskesi kuralları da sıkılaştırılabilir.

Salgın yasasına göre, Sağlık Bakanı, belirli bir bölgede bulunmaları halinde, insanları salgın sırasında tıbbi testler yaptırmaya ve tecrit etmeye zorlamaya karar verebilir. Örneğin, “sağlığı tehdit eden veya sosyal açıdan kritik bir hastalıkla enfeksiyon yayılması” durumunda bu kararı alabilir.

Parlamentodaki bazı partilerin, yasanın kabul edildiği sırada bu maddeyi eleştirdiği bildirildi.

Diğer partilerin Vollsmose ile ilgili öneriyi nasıl gördükleri net değil, ancak muhalefetteki Liberal parti lideri Jakob Ellemann-Jensen genel bağlamda buna karşı olduğunu ifade etti.

Başbakan Mette Frederiksen geçen hafta, mevcut Covid-19 salgını sırasında zorunlu testleri geri alabileceğini öne sürmüştü.

Danimarka’nın üçüncü büyük şehri Odense’de bulunan Vollsmose, ülkenin en yoksul bölgelerinden biri olarak biliniyor. Etnik köken, istihdam durumu ve sakinlerin gelirini içeren kriterlere göre alanları yıllık olarak tanımlayan hükümet tarafından “sert getto” olarak sınıflandırılıyor.

Yayıncı DR Pazartesi günü erken saatlerde mahallede yapılan Covid-19 testi sayısının 1.519’a çıkarak geçen hafta üç katına çıktığını bildirmişti.

DR’ye göre bölgedeki enfeksiyon oranı şu anda 100.000 kişi başına 951,5. Bu, ülkedeki herhangi bir belediye için en yüksek enfeksiyon oranının biraz önüne geçiyor. Resmi verilere göre, en yüksek belediye enfeksiyon oranı şu anda Kopenhag yakınlarındaki Ishøj.