Bakanlık’tan yapılan açıklamada, kararın daha bulaşıcı olan Covid-19 B1351 varyantının yayılma riskiyle ilgili endişeler nedeniyle alındığı belirtildi.

Sınır bölgelerinde ikamet edenler, iş, eğitim veya özel konular için diğerlerinden daha esnek giriş şartlarına sahiptiler.

Ancak yetkililer şimdi, ilk olarak Güney Afrika’da tespit edilen B1531 varyantının sınır bölgelerinden yayılma riskinin arttığına inanıyor.

Bu nedenle, Danimarka’ya Schleswig-Holstein (Almanya) ve Skåne, Halland, Västra Götaland ve Blekinge’den (İsveç) giriş yapan kişilerin seyahat edenler “geçerli” bir nedeninin yanı sıra son 72 saatte alınan negatif Covid-19 testine sahip olmalılar.

Yeni şart 17 Şubat Çarşamba gününden itibaren yürürlüğe girecek.

Yakın tarihli, negatif bir Covid-19 testi gerekliliğine ek olarak, yurt dışından Danimarka’ya seyahat eden kişilerin mevcut seyahat kısıtlamalarına göre varışlarından sonraki 24 saat içinde yeni bir Covid-19 testine girmeleri ve on gün boyunca kendi kendilerini karantinaya almaları gerekmekiyor.

Bununla birlikte, Danimarka’da yaşayan ancak sınır bölgelerinde çalışan veya hizmet sunan veya sevdiklerini orada ziyaret eden kişiler için giriş testi ve karantina gereklilikleri muafiyetleri geçerli.

Sağlık Bakanı Magnus Heunicke yaptığı açıklamada,

“Sınır bölgelerinde yaşayan ve çalışan insanların sınırları geçebilmesi önemli ve hükümet bunu anlıyor. Ancak Danimarka’yı salgında daha fazla belirsizlik yaratabilecek virüs varyantlarına karşı korumak da önemli.” dedi.

“Bu yüzden sınır bölgelerinde dolaşan insanlar için test etme şartlarını sıkılaştırmak gerekiyor.” diye ekledi