Ulusal yayın kuruluşu DR’nin raporuna göre, geçen yıl 53 parti üyesi, cinsel olarak uygunsuz ilgi gördüklerini söylüyor.

DR tarafından görülen ve anketin sonuçlarını detaylandıran bir mektuba göre, parti üyeleri arasında yapılan bir iç anket 53 kişinin geçen yıl içinde cinsel istismar mağduru olduklarını yanıtlamasıyla sonuçlandı. Yayıncının raporuna göre, hem erkekler hem de kadınlar suistimalden etkilendi.

Parti sekreteri Jan Juul Christensen’in mektupta “Bu çok ciddiye aldığımız bir şey.” dediği öğrenildi.

Ankete Danimarka’daki Sosyal Demokratların yaklaşık 7.000’i katıldı.

Christensen “Son 12 ayda istenmeyen cinsel davranışlar yaşayıp yaşamadıklarına 53 kişinin evet demesine şaşırdım.” dedi.

“Hakkında bir şeyler yapmamız gereken bir konu olduğunu söyleyebilirsin. Son altı aydaki tartışma bunu gösterdi ”diye ekledi Danimarka’da yeniden alevlenen #MeToo tartışmasına atıfta bulunarak.

Cinsiyetçilik ve taciz, Ağustos 2020’de Danimarka’da önemli bir konu haline gelmişti.

Sunucu Sofie Linde, üst düzey bir televizyon yöneticisinin kariyerini ilerletmek için nasıl cinsel teklifte bulunduğunu anlatarak canlı bir TV galasında izleyicileri şaşkına çevirmişti.

1.600 kadın daha sonra kariyeri boyunca cinsiyet ayrımcılığı yaşadığını açıklayan bir açık mektup imzaladı. Sosyal Liberal parti eski lideri Morten Østergaard ve Sosyal Demokrat Kopenhag belediye başkanı Frank Jensen de dahil olmak üzere önde gelen siyasi figürler, kadınların cinsel taciz ifadeleriyle halka açılmasının ardından işlerini kaybetti.

Başbakan Mette Frederiksen, partisinin cinsel taciz ve cinsiyetçilikle ilgili bir sorunu olduğunu kabul etti, ancak Sosyal Demokratlar içinde konunun “çok büyük” olduğunu yalanladı.

Kısa cevap evet, var (bir sorun). Frederiksen DR’ye verdiği demeçte, taciz veya istenmeyen ilgi gören bir kişi – cinsel suistimal ya da aşağılayıcı konuşma ya da benzeri – her seferinde bunu deneyimleyen çok fazla kişi oluyor ”dedi.