Yeniden sosyal hayata dönüşle ilgili planların parlamentonun geniş bir çoğunluğunun desteğini aldığı dün gece doğrulandı.

Bir arada toplanma sınırı dışarıda beş kişiden on kişiye yükseltilecek, ancak iç mekanda önerilen sayı beşte kalacak.

Açık hava sporları ve açık hava hizmetleri ile diğer eğlence ve dernek faaliyetleri için toplanma limitleri 25’ten 50’ye yükseltilecek.

Başkent Bölgesi’nin devlet okulları için iyi haberler var, çünkü mezun olan öğrenciler ülkenin geri kalanıyla aynı çizgide – yüzde 50’den fazla kapasiteyle – geri dönebilecekler.

Ancak, belediyenin çok yüksek sayılan bir enfeksiyon oranına sahip olması durumunda, öğrencilerin evde kalması gerekecek.

Belli bir meslek grubunda eğitim alan yetişkin öğrenciler dahil olmak üzere tüm meslek öğrencileri okula geri dönebilecek.

Venstre Başkanı Jakob Ellemann-Jensen yeni önlemleri memnuniyetle karşılasa da daha fazlasını görmek istediğini açıkladı.

Okula daha fazla kişinin dönebileceğini ummuştum. Ve alışveriş merkezlerinin yanı sıra kuaför gibi işletmelerin de açılabileceğini bekliyordum” dedi.

Radikale Lideri Sofie Carsten Nielsen, ailelerin açık havada on kişilik bir Paskalya yemeği düzenleyebilmesinin iyi bir haber olduğunu söyledi.

“Umarım hava buna izin verir!” diye ekledi.

Bir sonraki gündemde, yüz yüze hizmet veren işletmelerin yanı sıra barlar ve restoranların, sinema ve tiyatroların potansiyel açılış tarihleri ​​hakkında daha iyi bir fikir vermesi gereken uzun vadeli yeniden açılış planı var.

Başbakan Mette Frederiksen 23 Mart’a kadar böyle bir planın sözünü verdi.