Danimarka Türk Sosyal Demokratlar Birliği (TSED – Tyrkisk Socialdemokratisk Enhed i Danmark), Kurtuluş’un önsözü ve Çanakkale Zaferi nedeniyle, İshöj Kultur Cafe’de eski İstanbul Barosu Başkanı Prof. Dr. Ümit Kocasakal ve gazeteci Çağdaş Bayraktar’ın katılımıyla ‘Kurtuluş, Kuruluştadır’ başlıklı bir konferans düzenledi.

Danimarka Türk Sosyal Demokratlar Birliği (TSED) Başkanı Yiğit Taş’ın açılış konuşmasını yaptığı konferansta konuşan eski İstanbul Barosu Başkanı Prof. Dr. Ümit Kocasakal, Kurtuluş Savaşı’nda Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptığı mücadelenin, sadece Türkiye’ye yönelik değil, İslam’a karşı yönelik bir saldırıya karşı olduğuna da vurgu yaparak, Atatürk’ün bir Amerikan gazeteciye yaptığı şu ifadelerini aktardı:

“Müslüman ırklar arasında son hür kalan ırk Türklerdir, şimdi bizi de esir etmek istiyorlar. İslamiyet’e karşı son haçlı seferine geldik.”

Türkiye’nin beş kırılma noktası

Türkiye’nin beş tane kırılma noktası olduğuna işaret eden Kocasakal, bunları şöyle sıraladı:

“Atatürk’ün ölümü, Çok partili siyasi hayata erken geçilmesi, Köy Enstitüsüleri’nin kapatılması, Türkiye’nin NATO’ya girmesi ve 12 Eylül 1980 darbesi.”

“Herkes Atatürk’ü keşfediyor”

Konferansın bir diğer konuşmacısı Cumhuriyet Gazetesi yazarı gazeteci Çağdaş Bayraktar ise yaptığı konuşmada, “Şu an Türkiye’de inanılmaz bir Atatürk yükselişi var” dedi.

Bayraktar, “Gelinen noktada, herkes Atatürk’ü keşfediyor, farkında mısınız? Anıtkabir’i her geçen gün daha fazla insan ziyaret ediyor. Bu güzel bir şey.” şeklinde konuştu.

Atatürk’ün “Sakın ola bir kurtarıcı beklemeyin. Yoksa size karşı vazifemi yerine getirememiş sayarım.” sözlerine atıfta bulunan Bayraktar, “Milli Mücadele’nin 100’üncü yılında yeniden Milli Mücadele ruhuyla olmak zorundayız, ama bu sadece ‘sarı saçlım, mavi gözlüm neredesin’ demekle olmaz.” diye konuştu.

Yaklaşık 3 saat süren konferansın ardından, Danimarka Türk Sosyal Demokratlar Birliği Yönetim Kurulu tarafından Kocasakal ve Bayraktar’a çiçek takdim edilmesinin ardından, yönetim kurulu üyeleri ile Kocasakal ve Bayraktar günün anısına topluca hatıra fotoğrafı çektirdiler.