Kopenhag Üniversitesi’nde Çevre ve Kalkınma yüksek lisans öğrencisi olan Bingzhi Zhu’nun çalışmalarını Ağustos 2020’de bitirmesi planlanıyordu, ancak Covid-19 salgını ve hastalık nedeniyle gecikmelerle karşılaştığı için Mayıs ayında tezini teslim etme izni verildi.

30 Aralık’ta çalışma vizesinin sona ermek üzere olduğunu (31 Aralık’ta) fark ettiğinde, Danimarka göçmenlik servisinin Uluslararası İşe Alım ve Entegrasyon Ajansı (SIRI) ile iletişime geçmeye çalıştı.

Zhu, “SIRI ile e-posta ve telefon görüşmesi yoluyla iletişim kurmaya çalıştım, ancak tatildeydiler ve bugüne kadar [11 Şubat] SIRI’den hala herhangi bir e-posta almadım,” dedi. Vizesinin süresi dolduktan sonra konuyu bildirmek için polisi de aramıştı.

5 Ocak’ta, bir öğrenci odası kiraladığı Absalon Hotel’e polis çağrıldı. Daha sonra vizesini aştığı için tutuklandı ve nihayetinde Danimarka’dan sınır dışı edilmeden önce tartışmalı Ellebæk merkezinde gözaltına alındı.

Zhu, geçen yıl Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi tarafından hazırlanan bir raporda, bir gözaltı tesisi olan Ellebæk’te birkaç sert muamele ve olası ayrımcılık olayları yaşadığını anlattı.

Ellebæk, Danimarka’nın göçmenlik yasalarına (Udlændingeloven) göre tutuklanan, ancak suç işlemekten dolayı tutuklu olmayan göçmenleri barındırıyor.