Magnus Heunicke Twitter’da “Aşılarda önemli bir kilometre taşına ulaştık” diye yazdı. “Her on Danimarkalıdan biri ya tamamen aşılandı ya da aşılanma sürecine geçti. Yine de enfeksiyonları önlemek ve iyi alışkanlıkları sürdürmek için çalışmaya devam etmemiz gerekiyor.” diye ekledi.

Sağlık Bakanı’nın moral artırıcı tweet’i, Danimarka’nın AstraZeneca aşısının kullanımını askıya alan ilk ülke olduğu ve en kötü durumda aşılama programını dört hafta geri çekebileceğini söylediği haftanın sonrasında geldi.

Our World in Data tarafından toplanan istatistiklere göre Danimarka, hemen arkasından Norveç ve İsviçre ile diğer ülkelere göre daha fazla kişi başına doz uyguladı.

Ancak ülkenin şimdiye kadar 100.000 kişiye uyguladığı 14 doz, onu 37 ile İngiltere’nin ve 106 ile İsrail’in çok gerisinde bırakıyor.

Danimarka’da kullanılacak dördüncü aşı olan Johnson & Johnson aşısı, perşembe günü AB’de kullanım için onaylandı. Bu aşı, Danimarka’da şimdiye kadar kullanılan önceki üç aşının aksine, etkili olması için tek bir doz gerektiriyor.

Danimarka, moderna ve AstraZeneca aşılarının son aylarda giderek daha fazla kullanılmaya başlamasıyla birlikte Pfizer / BioNTech aşısını kullanarak aşılama programına başlamıştı.