Son günlerde son iki başbakan Helle Thorning Schmidt (Sosyaldemokrat) ve Lars Løkke Rasmussen’in (liberal parti Venstre) israfçı (!) davranışları tartışılıyor.

Başbakan Helle Thorning Schmidt’in, Başbakanlık’taki çalışma odasına, 40.000 kron tutarında yeni bir çalışma masası almış olması gündeme oturdu. Geleneksel Yılbaşı konuşmasında, Danimarka’nın sıkı bir tasarruf döneminden geçmekte olduğunu vurgulamasına rağmen Başbakan’ın bürosuna, 10.000 kr. indirimli fiyatla 40.000 kron ödenerek çalışma masası alması gereksiz ve lüks harcamadır diye liberal parti Venstreli’ler tarafından eleştirildi.

Başbakan Helle Thorning Schmidt, geleneksel Salı günleri basın toplantısında sorular yöneltimesi üzerine, bu masayı almasının gerekçelerini de kamuoyuna açıklamak durumunda kaldı. Helle Thorning Schmidt, 1980’lerden kalma çalışma masasının günün gereksinimlerini karşılayamadığını belirterek, ergonomik ve günün teknolojik özelliklerine uygun olan, ayrıca 10.000 kr. indirim yapıldığı için söz konusu çalışma masasının alındığını kaydetti.

Venstre’liler bu eleştiriyi yapınca bu kez silah geri tepti ve kendi liderleri Lars Løkke Rasmussen’in başbakan olduğu dönemde kendisi için özel bir sigara içme kabini kiralamış olduğu ve bunun devlet kasasına 154.000 krona malolduğu eleştirilerine maruz kaldı. Bu eleştirilerin gelmesinin ardından bir açıklama yapan Lars Løkke Rasmussen, bu paranın devlete geri ödeneceğini söyledi. Venstre, ödemenin, parti bütçesinden yapılacağını açıkladı.

Sayın okuyucular, gördüğünüz gibi Danimarka’nın içinde bulunduğu önemli sorunlar bu düzeyde demek ki. Akla gelen soru: Bu tip bir konu acaba Türkiye’de ne kadar tartışılabilirdi?