Failler, Almanya sınırına yakın güney Jutland’da 6.000 nüfuslu bir kasaba olan Rødekro’da, aşılama ve test merkezlerine yön gösteren çeşitli işaretleri tahrip ettiler.

Bölgedeki polis olayı doğruladı ve potansiyel tanıkları temasa geçmeye teşvik etti.

İşaretler yeşil sprey boya ve “Fuck WHO”, “Fuck WHO faşistleri” ve “Corona yalandır” gibi ifadelerle boyandı.

Polise göre, vandalizm büyük olasılıkla salı gecesi gerçekleşti.

Kolluk kuvvetleri yaptıkları basın açıklamasında, “Polis, gözlem yapan veya failler hakkında bilgisi olan tanıkların bilgi vermek üzere kendilerine başvurmasını istiyor” diye yazdı.

Tanıklar, 114 numaralı telefondan polise başvurabilirler.

Tesise ev sahipliği yapan yerel spor merkezi Hobro Idrætscenter’a göre, Kuzey Jutland kasabası Hobro’daki aşı ve test merkezi de tahrip edildi.

Spor merkezi çarşamba günü Facebook sayfasında “Gece boyunca, Hobro Idrætscenter’daki test ve aşılama merkezleriyle bağlantılı olarak vandalizm yapıldı ve işaretler çalındı” dedi.

Merkez, tabelaların yerini alacağını söyledi.

Spor merkezi müdürü Johnny Wulff yerel medyaya “Bu inanılmaz derecede yorucu” dedi.

Bu arada bölge polis bölgesi salı günü yaptığı açıklamada, Jutland’ın merkezindeki Silkeborg’daki bir aşı merkezinin kundaklama girişiminde hedef alındığını söyledi.

Bir kabın içindeki yüz maskeleri içeren kutu ateşe verildi. Fail veya failler daha sonra kabı aşılama merkezindeki cam bir ızgaradan geçirmeye çalıştı.

Binaya yangın yayılmadı ama polis durumu çok ciddiye alıyor ve tanık arıyor.

Bu ayın başlarında, Kopenhag’ın kuzeyindeki Ballerup’taki bir test merkezine yangın bombaları atılmıştı. Bu olay, Ulusal Polisin (Rigspolitiet) kolluk kuvvetlerinin aşılama ve test merkezlerini daha yakından takip edeceğini duyurmasıyla sonuçlanmıştı.