Tüm İskandinavya’da en az doğurgan ülke Danimarka. İskandinav Ülkeleri İstatistik Dairesi’nin verilerine göre Danimarka’da kadınlar ortalama 1,7 çocuk doğuruyor. Bu rakam 2002 yılından bu yana en düşük rakam.

Başka bir deyişle Danimarka’da doğan çocuk sayısı yıldan yıla azalıyor. 2010 yılı verilerine göre Danimarka’da çocuk doğumları kadın başına ortalama1,9 iken bu rakam bugün 1,7’ye düştü. Bir ülkede nüfusun kendi kendini yenileyebilmesi için doğurganlık (fertilite) sayısının kadın başına ortalama 2,1 olması gerekiyor.

İskandinav Ülkeleri İstatistik Dairesi’nin verilerine göre, diğer İskandinav ülkelerinde doğurganlık sayısı kadın başına ortalama 2’ye çok yakın. Sadece İsveç’in Åland Bölgesinde, Grönland Adasında doğurganlık sayısı 2,1’in biraz üstünde. İzlanda’da ise 2,1’e çok yakın.

Avrupa’nın diğer ülkeleriyle yapılan karşılaştırmalara göre ise, daha ilginç bir durum ortaya çıkıyor: Genelde İskandinav ülkelerinde kadınlar, bu arada Danimarka’daki kadınlar bir çok Avrupa ülkesindeki kadınlardan daha fazla sayıda çocuk doğuruyor.

İskandinav ülkeleri, Danimarka (Grönland dahil), İsveç, Norveç, Finlandiya ve İzlanda olmak üzere 5 ülkeden oluşuyor.