Bağlama sanatçısı Tolga Sağ, dijital müzik piyasasının kendilerini zorladığını söyledi.

CHP Danimarka Birliği tarafından Danimarka’nın İshöj kentinde Nisa düğün salonunda organize edilen “Cumhuriyet Balosu”nda sahne alan bağlama sanatçısı Tolga Sağ, Haberler muhabiri Davut Çolak’a değerlendirmelerde bulundu.

Solo olarak verdiği konserde kendisine gösterilen yoğun ilgiden dolayı memnuniyet duyduğunu dile getiren Sağ, “Ben Danimarka’ya gelmeyeli herhalde bir 15 yıl oldu. Gerçekten buradaki insanların o hasretini, özlemini hissettim. İyi ki gelmişim. Hepsinin gönüllerine sağlık. Ayaklarına sağlık.” dedi.

Dijital müzik piyasasının kendilerini nasıl etkilediği ile ilgili Davut Çolak’ın sorusunu yanıtlayan Sağ, şöyle konuştu:

“Popüler kültür dijital müzikte daha ön planda. Gençlerin popüler kültür üzerinde dijital müziğe platformlara yönelişi var. Bizim insanlarımız ise hala bizi televizyonlardan izlemeye çalışıyor. Bizim insanlarımızın dijital platformlarda müzik dinleme alışkanlığı tam olarak gelişmemiş, buna rağmen biz bir mücadele veriyoruz. Dijital müzik piyasası bizi ne kadar zorlasa da hala bu tip ortamlarda insanlarla buluşmaya devam ediyoruz.”

(Haber fotoğraftan sonra devam ediyor)

Popüler kültürün zamanın şartlarına göre eserler ürettiğini oysa kendilerinin yüzyıllardır eskimeyen ezgilerle insanların karşısına çıktığını kaydeden Sağ, “Hiçbirimizin yeni şeyler yakalamak, bugünün çağına uygun olsun, içinde şu söz geçsin, tutsun, tutmasın diye bir kaygımız yok. Çünkü biz biliyoruz ki bu benim söylediklerim, zaten hepimizin öz malı ben bunu insanlarla tekrar paylaşıyorum.” dedi.

Sağ, olumsuzluklara rağmen konserler sayesinde insanlarla buluştuklarının altını çizerek “Bu kadar zor koşullarda olmamıza rağmen, yani yaptıklarımızı, ürettiklerimizi, tam olarak insanlarımıza iletemememize rağmen, buralarda gönül bağımız o dostluğumuz muhabbetimiz devam ediyor.” diye konuştu.

“Bağlama bir enstrümandan öte”

Dijitalleşen dünyada bağlaman kültürünün gelecek kuşaklara nasıl aktarılabileceği ile ilgili soruyu yanıtlayan Sağ, şu ifadeleri kullandı:

“Bağlama bizim aslında sadece enstrümanımız değil, bütün varlığımızı simgeleyen onu diğer toplumlara yansıtan en önemli aracımız. Bağlama bizim için sadece bir enstrümandan öte inancımızı, felsefemizi, kültürümüzü taşıyan çok önemli bir varlık. Onu her zaman layık olduğu şekliyle, bir sonraki kuşağa taşımak için biz elimizden gelen mücadeleyi veriyoruz. Umut ediyorum ki bizden sonraki kuşak da bağlamaya hak ettiği değeri vererek, onu çok önemli bir yerlere getirecek.”

Cumhuriyet Balosu

CHP Danimarka Birliği tarafından organize edilen Cumhuriyet Balosu’nda Tolga Sağ’ın yanı sıra gazeteci Hüseyin Hakkı Kahveci, Danimarka Uşaklılar Kültür ve Dayanışma Derneği Zeybek Grubu ve yerel sanatçı Dilem Görmez & Die Fralle de vatandaşlarla buluştu.

CHP Danimarka Birliği Başkanı Yiğit Baş, geçen yıl kurulan birliğin, ilk organizasyonunu başarıyla gerçekleştirdiklerini belirterek, hedeflerinin Danimarka’daki tüm Türk toplumuna ulaşmak olduğunu ve gelecekte de bu yönde organizasyonlarının olacağını kaydetti.