Ulaştırma Bakanlığı yaptığı açıklamada, Taksi Yasası’nın (Taxiloven) dil şartını içerecek şekilde değiştirilmesi lehinde oy kullandı.

Yeni kurallara göre, ulusal taksi şoförlerinin lisans kursuna giriş için Danca dil becerilerinin dokümantasyonu gerekecek.

Bu, taksi şoförü izni almayı daha pahalı hale getirebilir. Bakanlığa göre, ruhsatlandırma şu anda “yetersiz finanse ediliyor”. Bakanlık açıklamasında, “Fiyat ve ücret seviyelerinin ayarlanması gerekiyor.” dedi.

Yasa değişikliği hem sağ hem de sol partiler tarafından oylandı. Hükümetin yanı sıra Sosyal Liberal, Sosyalist Halk, Muhafazakar, Liberal ve Danimarka Halk partileri de bunu destekledi.

Ulaştırma Bakanı Benny Engelbrecht yaptığı açıklamada, “Noel’den önce gelen taksi yasasının değerlendirilmesine dayanan bir dizi küçük ayarlama için şu anda hemfikir olduğumuz için mutluyum” dedi.

“Taksi kullanırken Danca konuşabilmeniz tamamen makul bir taleptir ve şimdi bunun için daha iyi belgeler alacağız. Ayrıca, koronavirüs durumu göz önüne alındığında, şu anda taksi yasasında büyük ayarlamalar yapılmasının uygun olmadığı konusunda hemfikiriz.” dedi.

Dil gerekliliğine ek olarak, taraflar kırsal alanlardaki taksi hizmetlerinin analizini onayladı.

Yasa değişikliği 2022’de yürürlüğe girecek.