Bakanlık’tan yapılan açıklamada, yurt içi ulaşımı etkileyen kısıtlamaların yanı sıra havalimanlarındaki kuralların da Nisan ortasına kadar devam edeceği belirtildi.

Duyuru, dün yapılan onayın ardından, mevcut ulusal koronavirüs kısıtlamalarının bir kısmının – özellikle mağazalar ve lise sınıflarıyla ilgili olarak – kısmen 1 Mart Pazartesi günü kaldırılacağı tahmin ediliyor.

Bakanlık, Mart ayında bazı kısıtlamaların kaldırılmasına yönelik siyasi anlaşmanın, ulaşım kısıtlamalarının mevcut haliyle devam edeceğine dair bir anlayışı da içerdiğini yazdı.

Bu nedenle, toplu taşıma araçlarında ve sürüş testlerinde yüz maskelerine ihtiyaç duyulacak. 12 yaşın altındaki çocuklar ve ilgili sağlık nedenleri olan kişiler bu zorunluluktan muaf olacak. Otobüsler, trenler ve Metrolar yarı kapasitede çalışacak.

Yolcuların uçağa biniş sırasında son 24 saatte yapılmış negatif bir Covid-19 testi sunamazlarsa Danimarka’ya uçağa binmeleri engellenmeye devam edecek. Kural, Danimarka vatandaşları ve Danimarka’da ikamet edenler için geçerli, ancak Grönland veya Faroe Adaları’ndan iç hat uçuşlarında veya uçuşlarda geçerli olmayacak.

Nakliye kısıtlamaları ayrıca özel izin verilmediği sürece yolcu gemilerinden mürettebat ve yolcuların Danimarka’da karaya çıkmasını engelleyecek.

Bakan “Hükümet mümkün olduğu kadar kısıtlamaları kaldırmak ve sağlık otoritesinin tavsiyeleri ile ilgili olarak elinden geldiğince ilerlemek istiyor. Bu nedenle, alışık olduğumuz gibi yüz maskeleri ve hijyenle ilgili tüm iyi önlemlere bağlı kalmamız çok önemli ”dedi.