Eğitim Bakanı Pernille Rosenkrantz-Theil tarafından verilen kararın ardından Ritzau yaptığı açıklamada “Önümüzdeki haftadan itibaren daha da fazla açabileceğimiz için mutluyum, böylece ülke çapındaki öğrenciler haftada en az bir gün okullarda ders yapabilecekler” dedi.

Ülkedeki ilk ve alt orta okullardaki daha büyük öğrenciler (5-8 yaş, 11-15 yaş), açık hava dersleri için haftada bir okullarına dönebilecekler.

Jutland veya Zelanda’ya köprüsü olmayan adalardaki okullardaki öğrenciler tam zamanlı olarak okullara dönebilecekken, gençlik yatılı okulları (‘efterskoler’ ve ‘øjskoler’) ülke genelinde yeniden açılacak.

Anlaşma aynı zamanda 5.000 metrekareden fazla alana sahip mağazaların 250’ye kadar müşteriyi ağırlamasına izin veriyor, ancak müşterilerin ziyaret etmek için önceden randevu alması gerekecek.

Önlem olarak, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki personel ve öğrenciler, okula dönmeden önce koronavirüs testine girmeleri için ” teşvik edilecekler.

Pernille Rosenkrantz-Theil, hükümetin, enfeksiyon kontrolü açısından gerekçelendirilebilir hale gelir gelmez öğrencilerin okulda geçirebilecekleri zamanı daha da artırmaya çalışacağını söyledi.

“Hiç şüphe yok ki, öğrencilerin tamamen normal şartlara dönmesini hepimiz çok isteriz, çünkü elbette okula gitmenin en iyi yolu bu.” dedi.

Meslek yüksekokulları, sınırın haftada bir gün olacağı Kopenhag dışında normal saatlerin yüzde 50’sinde yeniden açılacak.