Danimarkalı kadınlar çocuk yapmıyor

Danimarkalı kadınlar arasında çocuk doğurma sayısı her yıl azalıyor. Uzmanlar bunun olumsuz toplumsal sonuçlarına dikkati çekerek çocuksuzluğa karşı önlemler alınması çağrıları yapıyorlar.

Danimarka’da 2008 yılında toplam 65.038 dünyaya geldi. Ancak doğumlar 2008’i izleyen yıllarda sürekli azaldı ve 2012 yılında doğan çocuk sayısı 57.916’da kaldı. Bu Danimarka’da kadınların ortalama 1,7 çocuk doğurdukları anlamına geliyor. Bir toplumdaki bu az sayıdaki doğurganlık, nüfusun yenilenmesi için kesinlikle yetersiz. Bu nedenle de Danimarka Devlet ve Üniversite Hastanesi Rigshospitalet’in konuya ilişkin araştırmacıları, politikacıları eyleme geçmeye ve önlem almaya çağırıyor.

Çocuk yapmama eğilimini bir çeşit ”halk hastalığı ” olarak tanımlayan Rigshospitalet Fertilite (doğurganlık) Klinik Şefi Prof. Søren Ziebe, Prof. Anders Juul ve araştırmacı Katrine Bay, Politiken Gazetsi’nde  iyer alan makalelerinde, Danimarkalı kadınların çocuk yapmak için çok fazla beklediklerini, çocuk yapamayan çok sayıda kadının da tedaviye ihtiyaçları olduğunu vurguladılar.

Nüfusun kendi kendini yenilebilmesi için Danimarka’da kadınların bugünkünden daha çak doğum yapmalarının kaçınılmaz bir zorunluluk olduğunun altını çizen bilimciler, Folketinget’in (Danimarka Meclisi), uzmanlardan, politikacılardan ve çocuk doğurma sorunları olan hastalardan oluşan bir çalışma gurubu kurulması ve öneriler üretilmesi çağırısında bulundular.