Danimarkalı Müslümanlar Suriye’de savaşıyor

30 kadar Danimarka vatandaşı müslümanın Esad rejimine karşı mücadeleye katılmak için Suriye’ye gittikleri açıklandı. Danimarka Polis Haber Alma Servisi PET radikalleşmelere karşı uyarıda bulundu.

PET son tehdit değerlendirme raporunda, Danimarka’daki  Müslüman çevrelerden artan sayıda  kişinin Suriye rejimine karşı mücadeleye katılmak için Suriye’ye gittiklerine dikkati çekti. Politiken Gaztesi’in verdiği habere göre, PET, Suriye’ye gidenlerin burada aşırı guruplarla ilişki kurabileceklerini ve Danimarka’ya dönüşlerinde terör eylemlerinde bulunmaya motive edilebilecekleri  uyarısında bulundu.

PET, Suriye’ye kaç kişinin gitmiş olduğunu açıklamıyor, ancak Danimarka’daki aşırı radikal Müslüman çevreden merkezi konumdaki bir kaynak, 30 kadar kişinin Suriye’ye gittiği konusunda bilgisi olduğunu öne sürdü. Söz konusu kaynak, Suriye’ye gitmek isteyenlerin Antakya’ya giderek oradan Suriye’ye girdiklerini açıkladı.

Aşırı İslamcıların bu tür eylemleri yeni değil

Terör konusunda uzman kişiler, aşırı İslamcıların bu tür eylemlere katıldıklarının yeni bir olgu olmadığını belirtiyorlar. Kopenhag Üniversitesi Orta Doğu Çalışmaları Öğretim Gürevlisi  Sune Haugbølle, bu kişilerin bazılarıyla konuşmuş olduğunu belirterek bu insanların mücadeleye farklı gerekçelerle katıldıklarını açıkladı. Sune Haugbølle, bazılarının halifeliğin kurulması amacıyla mücadeleye katıldıklarını, bazılarının da bir eylem olsun diye Suriye’ye gittiklerini belirtti.

İsveç  Savunma Yüksek Okulu’nda terör konularında araştırmacı Magnus Rastorp, bir çok Müslümanın kanlı olaylardan dehşete düştüklerini,  bu kanlı olaylara son vermek için kendilerine görev düştüğü inancında olduklarını savundu.

Danimarkalı Guantanamo esirinin Suriye’de öldürüldüğü söylentileri

Müslüman çevrelerden dün yapılan açıklamalarda, Guantanamo esir kampında savaş esiri olarak kalan Danimarka vatandaşı Slimane Hadj Abderrahmane’nin Suriye’de üç gün önce (17 Şubat) öldürüldüğü öne sürüldü. PET bu konuda yapılan açıklamaları henüz doğrulamadı. İslamcı çevrelere yakın konumdaki bir kaynak, Slimane Hadj Abderrahmane’nin yine Danimarka’dan bir genç ile birlikte Şam yakınlarındaki çarpışmalarda öldüğünü öne sürdü. Bu bilgiyi veren kişi, Slimane Hadj Abderrahmane’nin Suriye İslam Cephesi adlı isyancı guruba katıldığını iddia etti.