Bir dönem, daha ucuz yaşam için Danimarka’dan İsveç’e akın eden Danimarkalılar artık geri dönmeye başladı.

Bunda, Kopenhag’da konut fiyatlarındaki büyük düşüşlerin etkili olduğu belirtildi. Tasarrufların artık eskisi kadar büyük olmadığını gören Danimarkalı’lar Malmö’den Kopenhag’a dönüyor.

Berlingske Tidende Gazetesi’nin haberine göre, kredi kurumu Nykredit’in yaptığı son analizlerine göre, Kopenhag’da konut fiyatları, döviz kurları göz önünde tutulduğunda 2006 yılına kıyasla %20 düştü. Buna karşılık Malmö’de fiyatlar, %10 arttı. Bu durumda, büyük tasarruflar yapılabildiği için İsveç’e taşınan binlerce Danimarkalı, artık eskisi gibi Malmö’de oturmanın artık daha ucuz olduğunu düşünmüyor. Sonuçta son zamanlarda İsveç’e taşınanların sayısı büyük oranda azaldı.

2006 yılında, 140 metrekare büyüklüğünde bir evin fiyatı, Malmö’de Kopenhag’dakinden ortalama 1 milyon 600 bin kron daha ucuz idi. Bugün ise bu fark 400 bin krona düştü. Büyük fiyat farklılıklarından yararlanmak için 2006 ve 2007 yıllarında Kopenhag’dan Malmö’ye net 3.400 kişi (yani İsveç’ten Danimarka’ya göçenlerin sayısıyla, Danimarka’dan İsveç’e göçenlerin sayısı arasındaki fark) taşınmıştı. Ancak bugün bu durum artık değişmiş görünüyor. Son durum, artık Danimarkalı’ları Kopenhag’a geri çekiyor. Geri dönüşler daha 2010 yılının sonlarında, yani iki yıl kadar önce başladı. 2012 yılının Nisan – Mayıs – Haziran döneminde net 180 kişi Malmö’den Kopenhag’a geri döndü.

Malmö’den, Kopenhag’a, ya da İsveç’ten Danimarka’ya geri dönüşlerde roloynayan diğer bir etken de İsveç kronunun son yıllarda değerinin artması ve hayatın İsveç’te pahalılaşmaya başlaması.