COVID-19 salgını sayesinde, dünya çapında ayda yaklaşık 130 milyar yüz maskesi tüketiliyor.

Yüz maskelerinin büyük çoğunluğu plastik içeriyor ve Güney Danimarka Üniversitesi ile – Princeton Üniversitesi ile iş birliği içinde yapılan araştırmaya göre gezegen için fazlasıyla zarar taşıyor.

 Araştırmacılar Frontiers of Environmental Science & Engineering bilimsel dergisinde “Düzgün toplanıp yönetilmediğinde, maskeler karadan tatlı su ve deniz ortamlarına yüzey akışı, nehir akışları, okyanus akıntıları, rüzgar ve hayvanlarla taşınabilir Atık maskelerin ortaya çıkması, farklı ortamlarda giderek daha fazla rapor ediliyor ve sosyal medya, elastik maske kayışlarıyla dolaşan vahşi yaşamı paylaşıyor.”” diye yazdı.

Tek kullanımlık yüz maskelerinin çoğu biyolojik olarak parçalanamıyor ve atıldığında mikro veya nanoplastik olarak bilinen daha küçük plastik parçalara dönüşüyor.

Bu küçük plastik parçalar hem insanlar hem de hayvanlar tarafından kolayca yayılabilir ve yutulabilir.

Her ay tahmini 43 milyar yüz maskesi üretilirken, kullanıldıktan sonra kullanılabilecek herhangi bir kılavuz veya geri dönüşüm stratejisi bulunmuyor.

Çevreye zarar verirken maske, plastik poşetler gibi dökme plastiklerden daha kolay ve daha hızlı şekilde mikro boyutlu plastiği serbest bırakabilir.

Araştırmacılar, bu tür etkiler, doğrudan nano boyutlu plastik lifleri kullanan ve yeni bir nanoplastik kirlilik kaynağı ekleyen yeni nesil bir maske, nanomakalar ile daha da kötüleştirilebilir ”diye yazdı.

“Bununla birlikte, doğada maske bozulmasına ilişkin hiçbir veri bulunmadığından, maskelerin çevrede tespit edilen çok sayıda plastik parçacığa nasıl katkıda bulunduğunu bilmiyoruz.”