Sokaklarda yürürken, çoğunlukla gençlerden oluşan grup, olay yerindeki yürüyüş sırasında havai fişek yaktı.

Polis verdiği demeçte, yaklaşık 600 kişinin toplandığını ve polis memurlarına havai fişek attığı için bir kişinin tutuklandığını söyledi.

Danimarkalı kısıtlama karşıtı grup “Siyah Giyen Adamlar” tarafından düzenlenen eylemlerde amaç, “Covid-19’da geçmişi olan veya bununla bağlantılı bir suç için iki kat hapis cezası talep eden yeni bir ceza kanun hükmünü” protesto etmekti.

Bu kanunun ilk ciddi uygulaması, mart ayı ortasında, bir Danimarka mahkemesinin 30 yaşındaki bir kadını “kamu düzeninin büyük ölçüde bozulmasına ve polise karşı şiddet kullanımına” katkıda bulunan ifade ve eylemlerden dolayı mahkum ettiği sırada gerçekleşmişti.

Cumartesi günü yapılan yürüyüş, polis minibüsleri tarafından yoğun bir şekilde korunan binanın dışında “Özgür Nanna” çığlıklarıyla mahkumun tutulduğu hapishanenin önünde durdu.

Çoğu siyah giyinmiş göstericiler, Kopenhag belediye binasının önündeki meydana doğru ilerlerken Başbakan Mette Frederiksen’e atıfta bulunarak “Danimarka’ya Özgürlük” ve “Mette Ciao” diye bağırdılar.

Protestocular, cezaların ikiye katlanmasına ek olarak, birisinin Covid-19 aşısı aldığını, son 72 saat içinde negatif test edildiğini veya yakın zamanda iyileştiğini onaylamak için kullanılacak bir akıllı telefon uygulaması olan “korona pasaportları” oluşturulmasına da itiraz ediyor.

Danimarka hükümeti, “korona pasaportlarının” ülkenin yeniden açılma planının çok önemli bir parçası olduğunu söyledi, ancak eleştirmenler toplumda bir bölünme yaratacağını savunuyor.

İskandinav ülkesi aralık sonundan bu yana kısmi bir tecrit altında bulunuyor. İlkokullar şubat ayında yeniden açıldı ve ortaokul öğrencileri nisan ayı başlarında sınıflara dönecekler.

Çoğu mağazanın bu ayın başlarında yeniden açılmasına izin verildi. Bununla birlikte, kuaför, bar ve restoranlar da dahil olmak üzere bazı işletmeler kapalı bulunuyor.