Danimarka İstatistikleri tarafından yayınlanan yeni rakamlara göre, geçen yılın son çeyreğinde Danimarka devletinin servetini 107,3’ten 253,3 milyar krona yükselttiği görüldü.

Artış esas olarak eyaletin enerji şirketi Ørsted’in hisselerindeki 77 milyar değerindeki artışa bağlanabilir.

Şirketin yarısından fazlası Danimarka devletine ait. Ørsted, 2020 yılında hisselerinin değerinde büyük bir artış gördü ve fiyatlar yaklaşık yüzde 80 arttı.

Danimarka’nın devlet serveti, ülkenin merkez bankasındaki hisseler, bonolar ve paradan devlet borcunun çıkarılmasıyla oluşuyor.

Danimarka İstatistikleri rakamları, ulusal servet dışında Danimarka’daki kamu maliyesinin durumunu da gösteriyor.

2020’de devlet harcamaları 26,7 milyar kron zarara neden oldu. Bu, 2015’teki 27,1 milyar krondan bu yana en büyük kayıptı.

Kayıp, yılın dördüncü çeyreğinde en büyük seviyeye ulaştı ve koronavirüs kısıtlamaları sırasında işletmeler ve ücretli çalışanlar için tazminat paketlerine yapılan ağır harcamaları yansıttı.

Danimarka Ticaret Odası’ndan bir uzmana göre, Danimarka’nın kamu maliyesi, kayıplara rağmen, 2020’de meydana gelen zararı sınırlama konusunda iyi bir adım attı.

Kuruluşun Kıdemli Ekonomisti Tore Stramer, “Net ulusal servette rekor bir ilerleme gördük ve kamu harcama hesabındaki kayıp 26,7 milyar kronda sona erdi,” dedi.

“Bu çok iyi bir haber ve koronavirüs krizi nedeniyle kamu maliyesinin hiçbir şekilde uzun vadeli zarar görmediğini gösteriyor.” diye ekledi. Stramer, bu devletin krizle mücadele etmek için hala yeterli mali güce sahip olduğunu söyledi.

“Korona krizi hiçbir şekilde artan vergiler veya daha düşük kamu harcamaları şeklinde ödenmesi gereken bir fatura bırakmadı. Bu çok önemli ve koronavirüs krizi sona erdikten sonra Danimarka ekonomisinin büyüme potansiyelini artıracak ”dedi.