Eski Danimarka başbakanlarından Poul Nyrup Rasmussen, Çarşamba günü yapılacak seçimler için kampanya yürüten Yıldız Akdoğan’ın standını ziyaret etti.

Danimarka’da 1993-2001 yılları arasında başbakanlık yapan ve Sosyal Demokrat Parti’nin efsaneleri arasında bulunan Poul Nyrup Rasmussen, 5 Haziran’da yapılacak seçimler için kampanya yürüten Türkiye kökenli aday Yıldız Akdoğan’a desteğini açıkladı.

Kopenhag’ın Vanlöse semtinde seçim kampanyası yürüten Sosyal Demokrat Parti Milletvekili adayı Akdoğan’ı dün ziyaret eden ve Akdoğan ile seçmenlere gül dağıtan Rasmussen, Türk basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Yıldız’ı destekliyorum çünkü Yıldız azınlıkta olan ve Danimarka’nın yeni vatandaşlarının, diğer vatandaşlar gibi haklara sahip olmasının ne kadar önemli olduğunu çok iyi biliyor. Danimarka’da çok iyi çalışan bir Türk azınlığımız var ve onların da diğerleri gibi haklara sahip olması için Yıldız önemli bir seçim. Yıldız’ı yeniden seçtirdiğimizde Danimarka’daki Türk azınlığının parlamentoda çok güçlü bir temsilcisi olacak.”

Rasmussen’in kendisine verdiği destekten dolayı mutluluğunu gizlemeyen Akdoğan, “Ben tabi çok gurur duyuyorum eski başbakanımın gelip bana bana güzel desteğini göstermesi. Ayrıca şu anki başbakan adayımız Mette Frederiksen ile kampanya yapmanın mutluluğunu duyuyorum.” dedi.

Seçim çalışmalarının son günlerini partileri hakkında çıkan ‘Danimarka’da başörtüsünün yasaklanacağı’ şeklinde doğru olmayan bilgilerden dolayı seçmeni aydınlatmaya ayırdığını kaydeden Akdoğan, hükümete gelmeleri durumunda sosyal ve sağlık alanlarıyla birlikte eğitim konusunda iyileştirmeler yapacaklarını söyledi.

İlk defa 2007 yılında milletvekili olarak seçilme başarısı gösteren ve 2011 seçimlerinin ardından yedek milletvekili olarak parlamentoya giren Akdoğan, 2015 genel seçimlerinde de 4 bin 284 tercihli oy alarak 11 Türkiye kökenli aday arasından seçilme başarısı gösteren tek Türkiye kökenli aday olmuştu.