Başbakan Helle Thorning Schmidt Sosyal Demokrat seçmeni hayal kırıklığına uğrattı.

10 yıl boyunca hükümette kalan Liberal Parti (Venstre) ve Muhazafakar Parti’den (Konservative) sancılı geçen bir seçim sürecinden sonra zorda olsa, başbakanlık koltuğunu Lars Løkke Rasmussen’den devralan Helle Thorning-Schmidt, başbakanlık koltuğunda hiç ummadığı kadar zor günler geçiriyor.

Seçimden bu yana yapılan tüm kamuoyu araştırmalarına göre Helle Thorning liderliğindeki hükümetin büyük ortağı Sosyal Demokrat Parti, Margrethe Vestager liderliğindeki ortanca ortağı Sosyal Liberaller (Radikale Venstre) ve Villy Søvndal liderliğindeki küçük ortağı Sosyalist Halk Partisi kan kaybediyor. Araştırmalarda ortaya çıkan acı gerçek ise, bugün seçim olsa, bu üç partinin kesin olarak iktidarda olmayacakları.

Hükümeti dışardan destekleyen Birlik Listesi (Enhedslisten) ise seçmenler arasında önlenemez yükselişini sürdürüyor.

Sosyaldemokrat seçmen partiden kaçıyor
Başbakan Helle Thorning-Schmidt’e partisinin tabanından eleştiri yağıyor. Eleştirilerin büyük çoğunluğu Başbakan’ın seçimden önce verdiği sözleri tutmaması ve daha fazla sağ görüşlü politika uygulaması yönünde. Sosyal Demokrat seçmen partiye bu sebeplerle sırt çevirmiş durumda.

Yapılan kamuoyu araştırmaları seçmenin ülkenin yönetiminden rahatsız olduğunu gözler önüne seriyor. Araştırmalara göre sosyal demokrat seçmen partiden kaçıyor. En son yapılan kamuoyu yoklamalarına göre, Sosyal Demokrat Parti’nin aldığı oy oranı sadece yüzde 20,2. Bu oran Sosyal Demokrat Parti’nin seçim anketlerinde aldığı en düşük oranlardan birisi olarak tarihe geçti.

Helle zayıf bir lider

Sosyal Demokrat Parti’nin lideri ve Başbakan Helle Thorning-Schmidt’in liderlik vasıfları da seçmenler arasında tartışma konusu. Zira Thorning sosyal demokrat seçmenin gözünde çok zayıf bir lider portresi çiziyor. Bu konuda yapılan bir araştırmaya katılanların yüzde 35’i Helle Thorning’i güçlü yada çok güçlü bir Başbakan olarak görürken, yüzde 65 oranında büyük bir kesim ise Thorning’i zayıf, çok zayıf yada ne zayıf nede güçlü bir lider olarak gördüğünü belirtiyor.

Alternatif Mette Frederiksen
Sosyal Demokrat Parti’de Helle Thorning’e alternatif olarak lider sorulduğunda ise parti tabanında öne çıkan isim Mette Frederiksen. Yaklaşık yüzde 17’lik bir kesim Sosyal İşlerden Sorumlu Bakan Mette Frederiksen’i partinin başında görmek isterken yüzde 13’lük bir kesim ise daha önce Aarhus Belediye Başkanı olan Nikolai Wammen’i partinin başında görmek istiyor.

Yıldız Akdoğan: ‘Cesur söylemlere ihtiyaç var’

2007-2011 yılları arasında Sosyal Demokrat Parti’den milletvekili olarak Folketing’e giren Yıldız Akdoğan partinin sivri söylemlere ihtiyacı olduğu görüşünde. Liberal Parti’den (Venstre) örnek veren Akdoğan, Sosyal Demokrat Parti’de Søren Pind ve Birthe Rønn Hornbeck tarzı düşündüklerini cesurca söyleyebilecek, ideolojik söylemlerini açıkca dile getirecek, seçmenin isteklerini gündeme taşıyacak politikacıların eksik olduğunu düşünüyor.

Hükümetin siyasi yönü yok

Siyaset uzmanları ve danışmanlar hükümeti oluşturan partiler arasındaki uyuşmazlığa dikkat çekiyor. Hükümeti oluşturan Sosyal Demokrat Parti ve Sosyalist Halk Partisi’nin arasında sorun bulunmazken, bir diğer ortak Sosyal Liberaller (Radikale Venstre) ile hükümeti dışardan destekleyen Birlik Listesi (Enhedslisten) arasındaki görüş farklılıklarından doğan sorunlar Başbakan Helle Thorning-Schmidt’i ikilem arasında bırakıyor. Partiler arasındaki farklılıklardan dolayı, hükümet bir türlü siyasi olarak izleyeceği istikameti belirleyebilmiş değil.

Hükümet projeleri öne çıkartmalı

Siyaset uzmanlarına göre şuan giden kötü gidişatı tersine çevirmek için hükümet kanadının bir planının olmaması hükümeti kaygılandırmalı. Siyaset yorumcuları ve danışmanlara göre hükümet seçmenleri geri kazanabilmek için yapacakları icraatları ve projeleri anlatmalı ve ön plana çıkartmalı. Gelecek seçimlerin 2015 yılında olması, hükümetin kötü gidişatı rayına oturtması için büyük bir avantaj olarak gösteriliyor.

Seçimi bekleyin

Başbakan Helle Thorning-Schmidt, kendisine yönelik eleştirileri ‘Yaptıklarımızın Danimarka’nın yararına olup olmadığının değerlendirmesini seçim günü seçmene bırakalım’ diye cevapladı. Thorning hükümette öncelikli hedeflerinin daha fazla iş imkanı yaratmak ve Danimarka ekonomisini tekrar rayına oturtmanın olduğunu belirtti.